Architektura MuratorProjektyAdaptacja Redity Napoleońskiej w Gdańsku

Adaptacja Redity Napoleońskiej w Gdańsku

Gdańskie Centrum Nauki Hewelianum wkrótce zyskać może nową przestrzeń. Na potrzeby placówki ArC2 Fabryka Projektowa opracowała adaptację XIX-wiecznej redity.

Adaptacja Redity Napoleońskiej w Gdańsku
Il. serwis prasowy

Projekt wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Hewelianum – centrum nauki działające na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko w północno-zachodniej części gdańskiego śródmieścia. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji rewaloryzacji i adaptacji zespołu Redity Napoleońskiej na cele kulturalne, edukacyjne i wystawiennicze oraz zaprojektowanie zupełnie nowego obiektu w sąsiedztwie. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali m.in. przywrócenie historycznej idei otwarcia redity w kierunku miasta oraz nową, w dużym stopniu przeszkloną kubaturę, połączoną ze wszystkimi budynkami wchodzącymi w skład zespołu.

Adaptacja Redity Napoleońskiej w Gdańsku
Wkomponowane w naturalne nachylenie skarpy stropodachy nowej części zostaną obsiane trawą; il. serwis prasowy

Redita Napoleońska to dla nas obiekt wyjątkowy. Usytuowany na skarpie od strony Głównego Miasta, od ponad 200 lat jest najważniejszym elementem panoramy widokowej Fortu Góry Gradowej. Dzięki adaptacji zyska nowe, atrakcyjne funkcje kulturalne, w tym przestrzeń koncertową i wystawienniczą – tłumaczy Przemysław Guzow, dyrektor Hewelianum. Placówka zyska blisko 5 tys. m2 powierzchni użytkowej.

Projekt konkursowy: 2016

Tagi:
Schronisko w Himalajach W Nepalu powstanie schronisko górskie według projektu biura ArC2.
Afrykarium we wrocławskim zoo Budynek zamyka od południa monumentalne założenie wytyczone jeszcze przez Maxa Berga podczas realizacji Hali Stulecia. Mieści pierwsze w Polsce i największe w Europie oceanarium, jedyne na świecie poświęcone wyłącznie Afryce – o budynku i emocjach, jakie wywołuje wśród wrocławian pisze Roman Rutkowski.
Spotkanie z Dorotą i Mariuszem Szlachcicami. Kolejna odsłona Galerii Jednego Projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza 1 marca o 17.30 na spotkanie z architektami działającymi w studiu ArC2. Tym razem przedstawione zostaną trzy projekty wrocławskich osiedli mieszkaniowych.