Architektura MuratorProjektyArchitektura Katowic: projekt Sądu Rejonowego Katowice-Wschód

Architektura Katowic: projekt Sądu Rejonowego Katowice-Wschód

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Projekt zakłada wzniesienie monumentalnej, lecz smukłej bryły o pionowych podziałach elewacji. Nową inwestycję publiczną zaprojektowała pracownia Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne

Sąd rejonowy Katowice Wschód, architektura Katowic
I nagroda w konursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, projekt: Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne
Sąd Rejonowy Katowice-Wschódul. Francuska 70 A, Katowice, Polska
AutorzyWojciech Gęsiak Studio Architektoniczne
Powierzchnia zabudowy1118.0 m²
Kubatura42526.0 m³

Znamy wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną budynku Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne, wyróżnienia otrzymali ARCHISTUDIO Studniarek + Pilinkiewicz, Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz Sp. z o.o. oraz MXL4 architekci.

Projekt zakłada wzniesienie monumentalnej bryły harmonizującej z istniejącym zespołem zabudowań oraz ukształtowanie prostego układu funkcjonalnego. Przy jego tworzeniu kierowano się kilkoma założeniami wyjściowymi:
-zapewnieniem światła dziennego w salach rozpraw
-zapewnieniem rozdzielonego i bezpośredniego dostępu do sal rozpraw dla sędziów, świadków i aresztantów
-naturalnym rozdzieleniem strefy ogólnodostępnej oraz strefy ograniczonego dostępu
-reprezentacyjnym ukształtowaniem i naturalnym doświetleniem hollu wejściowego na parterze oraz hollu przed salami rozpraw

Sąd Rejonowy Katowice Wschód przybierze formę prostopadłościanu wzniesionego na planie zbliżonym do kwadratu. Zaplanowano 9 kondygnacji naziemnych, jedną częściowo zagłębioną i jedną podziemną. Smukłość bryły podkreślają pionowe elementy elewacji, które pełnią funkcję konstrukcyjną. Od strony południowej zostały one ustawione prostopadle do ściany, dzięki czemu pełnią również rolę żaluzji ograniczających nadmierne oświetlenie pomieszczeń oraz chronią przed hałasem dobiegającym z ulicy. Lekkość budynku podkreślają przeszklone klatki schodowe przylegające do elewacji. Między nowym, a istniejącym budynkiem sądu zaplanowano łącznik, w którym umieszczono główne, reprezentacyjne wejście do budynku.

We wnętrzu nowego Sądu Rejonowego Katowice Wschód zaplanowano wewnętrzne atrium. Od parteru do poziomu +4 ma ono formę wcinającej się od góry szklanej „tuby”, zapewnia ona doświetlenie holli przed salami rozpraw oraz hollu wejściowego na parterze. Na wyższych kondygnacjach wycięcie tworzy półotwarte prostokątne atrium z tarasem widokowo-rekreacyjnym od strony południowej. Ze względu na dużą różnicę terenu w obrębie działki, po wschodniej i południowej stronie obiektu przewidziano dwupoziomowy otwarty parking. Jego górna płyta wizualnie stanowi swego rodzaju „bazę” i podkreśla monumentalność budynku, a płyta dolna usytuowana jest na poziomie terenu.

Sąd Rejonowy Katowice Wschód
Projekt Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne
ul. Francuska 70 A, Katowice
Powierzchnia zabudowy (budynek sądu)  1117,9 m²
Kubatura 42526 m³
Powierzchnia netto 8136,6 m²

Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia według projektu konsorcjum biur ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc w Katowicach [FILM] Wykład Grzegorza Layera na temat projektu Plac na Glanc w Katowicach (proj. Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach! Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.
Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.