Pierwsza biblioteka w powojennym Szczecinie powstanie według projektu biur Kabu Studio i APP Architekt Karol Barcz.
W nawiązaniu do płyt balkonowych na okolicznych blokach, elewacje nowego obiektu autorzy proponują wykończyć betonem architektonicznym
Zespoły obu pracowni wygrały konkurs, który na zlecenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie przeprowadził lokalny SARP. Budynek zaplanowano w okolicy skrzyżowania ul. Dąbrowskiej i Iwaszkiewicza, w obrębie osiedla Majowego na Prawobrzeżu. Uczestnicy mieli zaproponować obiekt mieszczący oprócz wypożyczalni m.in. salę warsztatową i pracownię komputerową, każda o powierzchni ok. 80 m2, oraz teatralno- konferencyjną, o powierzchni 500 m2. Zwycięska praca zakłada realizację zespołu trzech dwukondygnacyjnych brył, a wokół trzech placów o różnorodnym przeznaczeniu – najważniejszy, wyniesiony do poziomu +1, znalazłby się pośrodku, z trybuną na ok. 100 osób. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo 5- kondygnacyjnej zabudowy mieszkaniowej, architekci starali się zminimalizować skalę obiektu, tak aby w jak najmniejszym stopniu przesłaniał naturalne światło i widoki z okien. Dzięki umieszczeniu kalenic po przekątnej oraz nierównoległym ścianom, budynek z każdej perspektywy wygląda inaczej – dla obserwatora stojącego równolegle do kalenicy jego forma będzie bardzo dynamiczna i ekspresyjna, natomiast od strony prostopadłej bryły wydadzą się cięższe i bardzie regularne – dodają. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1,8 tys. m2.
Zakończenie realizacji: 2020
Poszczególne bryły połączono wyniesionym do poziomu +1 wewnętrznym placem
Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.
Wartość tego obiektu wyraża się w jedności architektury i konstrukcji oraz innowacyjnym zastosowaniu popularnej technologii. O szczecińskiej realizacji Danuty Lisieckiej i Henryka Kowalczyka pisze Tomasz Sachanowicz.
Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.
Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.