Architektura MuratorProjektyBiblioteka publiczna na Prawobrzeżu w Szczecinie

Biblioteka publiczna na Prawobrzeżu w Szczecinie

Pierwsza biblioteka w powojennym Szczecinie powstanie według projektu biur Kabu Studio i APP Architekt Karol Barcz.

Biblioteka publiczna na Prawobrzeżu w Szczecinie
W nawiązaniu do płyt balkonowych na okolicznych blokach, elewacje nowego obiektu autorzy proponują wykończyć betonem architektonicznym

Zespoły obu pracowni wygrały konkurs, który na zlecenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie przeprowadził lokalny SARP. Budynek zaplanowano w okolicy skrzyżowania ul. Dąbrowskiej i Iwaszkiewicza, w obrębie osiedla Majowego na Prawobrzeżu. Uczestnicy mieli zaproponować obiekt mieszczący oprócz wypożyczalni m.in. salę warsztatową i pracownię komputerową, każda o powierzchni ok. 80 m2, oraz teatralno- konferencyjną, o powierzchni 500 m2. Zwycięska praca zakłada realizację zespołu trzech dwukondygnacyjnych brył, a wokół trzech placów o różnorodnym przeznaczeniu – najważniejszy, wyniesiony do poziomu +1, znalazłby się pośrodku, z trybuną na ok. 100 osób. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo 5- kondygnacyjnej zabudowy mieszkaniowej, architekci starali się zminimalizować skalę obiektu, tak aby w jak najmniejszym stopniu przesłaniał naturalne światło i widoki z okien. Dzięki umieszczeniu kalenic po przekątnej oraz nierównoległym ścianom, budynek z każdej perspektywy wygląda inaczej – dla obserwatora stojącego równolegle do kalenicy jego forma będzie bardzo dynamiczna i ekspresyjna, natomiast od strony prostopadłej bryły wydadzą się cięższe i bardzie regularne – dodają. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1,8 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2020

Biblioteka publiczna na Prawobrzeżu w Szczecinie
Poszczególne bryły połączono wyniesionym do poziomu +1 wewnętrznym placem
Tagi:
Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci.
Stadion miejski w Szczecinie Władze Szczecina przymierzają się do budowy nowoczesnego stadionu miejskiego według projektu Biura Architektonicznego Dedeco.
Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci. Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.