Budowa kompleksu Deo Plaza w Gdańsku. Pierwszy etap zakończony

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Budowa kompleksu Deo Plaza w Gdańsku. Pierwszy etap zakończony

2017-01-25 15:18

Kompleks budynków Deo Plaza powstaje na Wyspie Spichrzów według projektu pracowni KD Architekci. Po zakończeniu pierwszego etapu prac budowlanych, ruszyła rewitalizacja zabytkowego spichlerza Deo, najlepiej zachowanego historycznego budynku w tej części wyspy.

Północna część Wyspy Spichrzów przez około 70 lat od zakończenia II wojny światowej pozostawała niezagospodarowana. Dopiero dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz uporządkowaniu spraw własnościowych, dotychczas zaniedbany obszar historycznego centrum stał się jednym największych placów budowy Gdańska. W 2016 roku rozpoczęła się realizacja kompleksu budynków Deo Plaza, zlokalizowanego najbardziej eksponowanej części Wyspy Spichrzów.

Trwa szeroka debata publiczna na temat tego, jak należy projektować w tej części miasta: stale nurtujące pytanie brzmi czy ma być to odtwórstwo nieistniejącej dawnej zabudowy czy ma być to współczesna architektura, identyfikująca budynki z okresem, w którym powstają – mówi Marcin Kozikowski, projektant kompleksu budynków Deo Plaza. Przystępując do projektowania zespołu, jak również innych inwestycji, które projektuję na Wyspie Spichrzów, przyjąłem jednoznaczne założenie, iż wszystkie elementy historyczne, które się zachowały należy rewitalizować i wkomponowywać w nową zabudowę. Nowe budynki powinny w moim przekonaniu mieć współczesny wyraz architektoniczny, przy uwzględnieniu warunków, określonych w MPZP. Odnoszą się one do odtworzenia dawnych podziałów parcelacyjnych, gabarytów budynków i dawnego układu urbanistycznego. W projekcie Deo Plaza wszystkie te warunki zostały spełnione, natomiast nowym elewacjom nadałem współczesny wyraz architektoniczny przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Niemniej, materiały takie, jak cegła klinkierowa, płyty włókno-cementowe, beton architektoniczny, metalowe detale np. balustrad nawiązują do materiałów stosowanych w istniejącej w tym miejscu zabudowie. W niektórych elewacjach nawiązałem wprost do zabudowy dawnych spichlerzy poprzez wprowadzenie rysunku odzwierciedlającego konstrukcję szachulcową – dodaje architekt.

Kompleks składać się będzie z dwóch części: siedmiokondygnacyjnego Budynku A, który pomieści hotel i centrum konferencyjne oraz wysokiego na osiem kondygnacji budynku B, gdzie znajdą się prywatne apartamenty. Wzdłuż nowo utworzonego nabrzeża Motławy znajdą się kawiarnie i restauracje. Pod budynkiem zaprojektowano dwupoziomowy garaż obejmujący 220 miejsc postojowych. Na jednej z najwyższych kondygnacji hotelu Deo Plaza znajdzie się restauracja z punktem widokowym na panoramę Głównego Miasta.

Obecnie zakończył się pierwszy etap prac budowlanych. Wykonano obudowę wykopu w systemie ścian szczelinowych, które stanowią jednocześnie zewnętrzne ściany konstrukcyjne budowanego kompleksu. Wykonano również poziomą przesłonę w technologii jet-grouting. Prace budowlane na tym etapie prowadzone były nawet na głębokości 9 m poniżej poziomu ulicy Chmielnej, co oznacza, że realizacja odbywała się 5,5 metrów poniżej poziomu wód gruntowych. Za realizację na tym etapie odpowiadała firma Keller.

Z początkiem roku ruszyły prace związane z rewitalizacją Spichlerza Deo, jedynego w pełni zachowanego spichlerza w tej części wyspy. Prace nad tą częścią inwestycji są planowane mają zakończyć się w II kwartale 2018 roku.