Architektura MuratorProjektyBulwar fizyków we Wrocławiu – rewitalizacja nabrzeża Odry

Bulwar fizyków we Wrocławiu – rewitalizacja nabrzeża Odry

Bulwar Józefa Zwierzyckiego na Nadodrzu zmieni się w przestrzeń edukacyjną z interaktywnymi instalacjami według projektu pracowni LAX (Laboratory for Architectural Experiments).

Bulwar fizyków we Wrocławiu – rewitalizacja nabrzeża Odry
Jedno z interaktywnych urządzeń na bulwarze: zwierciadło akustyczne

Nowe zagospodarowanie bulwaru to inicjatywa pracowników Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, którego siedziba znajduje się nieopodal. Pomysł zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, a za projekt architektoniczny założenia odpowiadają Anna Grajper i Sebastian Dobiesz z pracowni LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Główną ideą realizowanej koncepcji jest odzwierciedlenie w przestrzeni bulwaru zjawiska fizycznego przepływu wody i nadanie mu architektonicznego wyrazu – tłumaczą autorzy. Formy wszystkich interaktywnych instalacji oraz siedzisk są pochodnymi kształtu kropli wody. Z kolei kształt ścieżki nawiązuje do zjawiska przepływów. We współpracy z Wydziałem Fizyki opracowano symulację linii przepływu Odry przez przestrzeń bulwaru i na jej podstawie zaproponowano rysunek nawierzchni z siatki stalowej.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.
SURVIVAL w Pafawagu. Open Call Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Nie żyje Olgierd Czerner 6 listopada w wieku 91 lat odszedł Olgierd Czerner, architekt i historyk, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Kontrowersyjna realizacja na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu Firma ATC Development ujawniła wizualizacje nowego budynku na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projekt został zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa Dom handlowy Renoma we Wrocławiu wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji, przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa, zwiększy się strefa gastronomiczna, odtąd otwarta na obie sąsiadujące z budynkiem przestrzenie publiczne: plac Czysty i plac Kościuszki.