Architektura MuratorProjektyCentralny Dom Towarowy - Cedet

Centralny Dom Towarowy - Cedet

Projekt rozbudowy „Smyka” łączy cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej. Powstał we współpracy z uznanymi pracowniami: AMC i RKW. Oprócz odtworzenia oryginalnego gmachu CDT, projekt przewiduje wzniesienie nowej części domu handlowego.

fotka z /zdjecia/widok_od_strony_al.jerozolimskich.jpg
Dom handlowy CEDETChmielna 25, Warszawa
AutorzyAMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
InwestorCentrum Development & Investments (CDI)
Powierzchnia całkowita35000.0 m²

Centralny Dom Towarowy - wizytówka miasta

Budynek „Smyka” zbudowano w 1952 roku, według śmiałego w tamtych czasach projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego.
Początkowo mieścił on Centralny Dom Towarowy. Bryła budynku krytykowana miała wówczas za zbyt „kosmopolityczny” charakter. Jednak CDT szybko stał się handlową wizytówką miasta i oknem warszawiaków na świat. To właśnie w popularnym „Cedecie” w latach 50. i 60. skupiało się życie handlowe i towarzyskie mieszkańców stolicy, a jednym z elementów jego działalności były pokazy mody organizowane w restauracji na ostatnim piętrze.
Po pożarze w 1975 roku, który doszczętnie strawił wnętrze budynku, przemianowanego w międzyczasie na Centralny Dom Dziecka, dom handlowy ponownie oddano do użytku w 1978 roku, przekształcając go w sklep z artykułami dziecięcymi.

Centralny Dom Towarowy - charakterystyczne elementy obiektu

Symbolem Centralnego Domu Towarowego, w czasach jego świetności, stały się: neon w kształcie spiralnej strzałki i pionowo ułożonych liter „CDT” oraz oryginalna elewacja od strony Alej Jerozolimskich. Tę ostatnią cechowały rytmiczne pionowe i poziome podziały poszczególnych okien inspirowane najwybitniejszymi osiągnięciami architektury europejskiego modernizmu. Przywrócenie elewacji w jej oryginalnej postaci jest jednym z zamierzeń inwestora. Nierozerwalnie z Centralnym Domem Towarowym związana jest postać wybitnego plastyka – Wojciecha Fangora, którego mozaika miała pierwotnie zdobić gmach CDT. Obecnie artysta współpracuje z inwestorem, jest autorem logotypu CEDET-u.

Centralny Dom Towarowy - projekt rozbudowy

Projekt rozbudowy „Smyka” łączy najlepsze cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej. Powstał we współpracy z uznanymi pracowniami: AMC i RKW, przy udziale Andrzeja M. Chołdzyńskiego i Wojciecha Grabianowskiego. Oprócz odtworzenia oryginalnego gmachu CDT, projekt przewiduje wzniesienie nowej części domu handlowego w miejscu istniejących obecnie na tyłach „Smyka”: budynku biurowego i parkingu. Architekci oparli swój projekt na idei lampionu o szklanych ścianach oraz rozświetlonym, zarówno w dzień jak i w nocy, wnętrzu. Stanowi to bezpośrednie nawiązanie do kolejnej znamiennej cechy budynku dawnego CDT, nazywanego niejednokrotnie „nocną latarnią Śródmieścia”.

Czytaj też: Historia Cedetu - Tomasz Żylski

Wzniesiony budynek w naturalny sposób uzupełni brakujący fragment śródmiejskiej zabudowy w obszarze ograniczonym ulicami Kruczą i Bracką oraz Alejami Jerozolimskimi. Dzięki CEDET-owi odtworzona zostanie zachodnia pierzeja Brackiej, podkreślając wyjątkowość tej ulicy na mapie Warszawy i przywracając jej pierwotny, wielkomiejski charakter. Szykowne restauracje, słynne zakłady usługowe, markowe sklepy – w latach 30. ubiegłego wieku Bracka była prawdziwym salonem stolicy. Będąc częścią starego szlaku wiodącego z Mokotowa do Grzybowa, posiada jednocześnie wyjątkowy ukośny układ – doceniony przez wpisanie jej do rejestru stołecznych zabytków. CEDET, z witrynami sklepów uznanych marek, do których wejścia zaplanowano bezpośrednio od Brackiej, przywróci do życia tę część historycznej ulicy. Inwestycja otworzy szlak pieszy w Śródmieściu, który poprzez miejsce zwane placykiem „pięciu ulic”, połączy się z Chmielną i dalej Pasażem Wiecha.

Po rozbudowie powierzchnia całkowita budynku wyniesie 32 790 mkw. Ponad 50 procent powierzchni użytkowej zostanie przeznaczone na sklepy; pozostałą jej część stanowić będą biura. Otwarcie drzwi CEDET-u dla pierwszych klientów planowane jest na 2012 rok.

Powierzchnia całkowita obiektu - ok. 35 000 mkw.
Powierzchnia handlowa - ok. 9 000 mkw.
Powierzchnia biurowa - 14 000 mkw.
Ilość miejsc parkingowych - ok. 100
Planowane otwarcie – poł. 2012


CEDET to sztandarowy projekt spółki Centrum Development & Investments (CDI), będącej współwłaścicielem między innymi stołecznych domów towarowych Wars & Sawa i Junior. CDI, jako deweloper nieruchomości komercyjnych w Polsce, posiada i zarządza 20 obiektami handlowymi położonych w 15 miastach Polski. Wszystkie obiekty z portfolio CDI ulokowane są w centrach miast, a dzięki swojej długiej tradycji handlowej i położeniu, stały się nieodłącznymi elementami śródmiejskich ulic. Oprócz nieruchomości w Warszawie, CDI jest również właścicielem i zarządcą innych znanych obiektów oraz inwestorem projektów deweloperskich, jak: Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu, Posejdon w Szczecinie czy Supersam w Katowicach.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.