CEDET

Projekt rozbudowy „Smyka” łączy cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej. Powstał we współpracy z uznanymi pracowniami: AMC i RKW. Oprócz odtworzenia oryginalnego gmachu CDT, projekt przewiduje wzniesienie nowej części domu handlowego.

fotka z /zdjecia/widok_od_strony_al.jerozolimskich.jpg
Dom handlowy CEDETChmielna 25, Warszawa
AutorzyAMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
InwestorCentrum Development & Investments (CDI)
Powierzchnia całkowita35000.0 m²

Budynek „Smyka” zbudowano w 1952 roku, według śmiałego w tamtych czasach projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego.
Początkowo mieścił on Centralny Dom Towarowy. Bryła budynku krytykowana była wówczas za zbyt „kosmopolityczny” charakter. Jednak CDT szybko stał się handlową wizytówką miasta i oknem warszawiaków na świat. To właśnie w popularnym „Cedecie” w latach 50. i 60. skupiało się życie handlowe i towarzyskie mieszkańców stolicy, a jednym z elementów jego działalności były pokazy mody organizowane w restauracji na ostatnim piętrze.
Po pożarze w 1975 roku, który doszczętnie strawił wnętrze budynku, przemianowanego w międzyczasie na Centralny Dom Dziecka, dom handlowy ponownie oddano do użytku w 1978 roku, przekształcając go w sklep z artykułami dziecięcymi.

Symbolem Centralnego Domu Towarowego, w czasach jego świetności, stały się: neon w kształcie spiralnej strzałki i pionowo ułożonych liter „CDT” oraz oryginalna elewacja od strony Alej Jerozolimskich. Tę ostatnią cechowały rytmiczne pionowe i poziome podziały poszczególnych okien inspirowane najwybitniejszymi osiągnięciami architektury europejskiego modernizmu. Przywrócenie elewacji w jej oryginalnej postaci jest jednym z zamierzeń inwestora. Nierozerwalnie z Centralnym Domem Towarowym związana jest postać wybitnego plastyka – Wojciecha Fangora, którego mozaika miała pierwotnie zdobić gmach CDT. Obecnie artysta współpracuje z inwestorem, jest autorem logotypu CEDET-u.

Projekt rozbudowy „Smyka” łączy najlepsze cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej. Powstał we współpracy z uznanymi pracowniami: AMC i RKW, przy udziale Andrzeja M. Chołdzyńskiego i Wojciecha Grabianowskiego. Oprócz odtworzenia oryginalnego gmachu CDT, projekt przewiduje wzniesienie nowej części domu handlowego w miejscu istniejących obecnie na tyłach „Smyka”: budynku biurowego i parkingu. Architekci oparli swój projekt na idei lampionu o szklanych ścianach oraz rozświetlonym, zarówno w dzień jak i w nocy, wnętrzu. Stanowi to bezpośrednie nawiązanie do kolejnej znamiennej cechy budynku dawnego CDT, nazywanego niejednokrotnie „nocną latarnią Śródmieścia”.

Wzniesiony budynek w naturalny sposób uzupełni brakujący fragment śródmiejskiej zabudowy w obszarze ograniczonym ulicami Kruczą i Bracką oraz Alejami Jerozolimskimi. Dzięki CEDET-owi odtworzona zostanie zachodnia pierzeja Brackiej, podkreślając wyjątkowość tej ulicy na mapie Warszawy i przywracając jej pierwotny, wielkomiejski charakter. Szykowne restauracje, słynne zakłady usługowe, markowe sklepy – w latach 30. ubiegłego wieku Bracka była prawdziwym salonem stolicy. Będąc częścią starego szlaku wiodącego z Mokotowa do Grzybowa, posiada jednocześnie wyjątkowy ukośny układ – doceniony przez wpisanie jej do rejestru stołecznych zabytków. CEDET, z witrynami sklepów uznanych marek, do których wejścia zaplanowano bezpośrednio od Brackiej, przywróci do życia tę część historycznej ulicy. Inwestycja otworzy szlak pieszy w Śródmieściu, który poprzez miejsce zwane placykiem „pięciu ulic”, połączy się z Chmielną i dalej Pasażem Wiecha.

Po rozbudowie powierzchnia całkowita budynku wyniesie 32 790 mkw. Ponad 50 procent powierzchni użytkowej zostanie przeznaczone na sklepy; pozostałą jej część stanowić będą biura. Otwarcie drzwi CEDET-u dla pierwszych klientów planowane jest na 2012 rok.

Powierzchnia całkowita obiektu - ok. 35 000 mkw.
Powierzchnia handlowa - ok. 9 000 mkw.
Powierzchnia biurowa - 14 000 mkw.
Ilość miejsc parkingowych - ok. 100
Planowane otwarcie – poł. 2012


CEDET to sztandarowy projekt spółki Centrum Development & Investments (CDI), będącej współwłaścicielem między innymi stołecznych domów towarowych Wars & Sawa i Junior. CDI, jako deweloper nieruchomości komercyjnych w Polsce, posiada i zarządza 20 obiektami handlowymi położonych w 15 miastach Polski. Wszystkie obiekty z portfolio CDI ulokowane są w centrach miast, a dzięki swojej długiej tradycji handlowej i położeniu, stały się nieodłącznymi elementami śródmiejskich ulic. Oprócz nieruchomości w Warszawie, CDI jest również właścicielem i zarządcą innych znanych obiektów oraz inwestorem projektów deweloperskich, jak: Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu, Posejdon w Szczecinie czy Supersam w Katowicach.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.