Architektura MuratorProjektyCentrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie

Centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie

Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie.

Centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie
By zrekompensować mieszkańcom realizację budynku w miejscu dawnego boiska, nowe architekci przewidzieli na dachu, wraz z ogólnodostępnym ogrodem i kinem plenerowym

Organizatorem konkursu był urząd m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, w którym swoje siedziby znalazłyby Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” i Domu Kultury „Śródmieście”. Należało przewidzieć przestrzeń na sale muzyczne i teatralne, pomieszczenia biurowe, kawiarenkę i salę widowiskową na 330 miejsc. Obiekt o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m² zaplanowano na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12, tuż obok Synagogi Nożyków, jedynej w Warszawie przedwojennej bożnicy, która przetrwała wojnę. Pierwszą nagrodę zdobył zespół w składzie: Szymon i Eliza Kalatowie (Kalata Architekci) oraz Anna Jach. Sędziowie podkreślili, że autorom udało się zrealizować ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy oraz potencjału terenu w systemie przestrzeni publicznej miasta. Od strony wschodniej, w sąsiedztwie synagogi, projektowany budynek ma trzy kondygnacje, od zachodniej, cztery i pięć. Architekci zadbali też o nową aranżację przestrzeni publicznych, łącząc sekwencją placów i pieszych pasaży ul. Twardą z ul. Grzybowską.

Projekt konkursowy: 2018

Tagi:
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.