Architektura MuratorProjektyCentrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie

Centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie

Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie.

Centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie
By zrekompensować mieszkańcom realizację budynku w miejscu dawnego boiska, nowe architekci przewidzieli na dachu, wraz z ogólnodostępnym ogrodem i kinem plenerowym

Organizatorem konkursu był urząd m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, w którym swoje siedziby znalazłyby Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” i Domu Kultury „Śródmieście”. Należało przewidzieć przestrzeń na sale muzyczne i teatralne, pomieszczenia biurowe, kawiarenkę i salę widowiskową na 330 miejsc. Obiekt o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m² zaplanowano na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12, tuż obok Synagogi Nożyków, jedynej w Warszawie przedwojennej bożnicy, która przetrwała wojnę. Pierwszą nagrodę zdobył zespół w składzie: Szymon i Eliza Kalatowie (Kalata Architekci) oraz Anna Jach. Sędziowie podkreślili, że autorom udało się zrealizować ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy oraz potencjału terenu w systemie przestrzeni publicznej miasta. Od strony wschodniej, w sąsiedztwie synagogi, projektowany budynek ma trzy kondygnacje, od zachodniej, cztery i pięć. Architekci zadbali też o nową aranżację przestrzeni publicznych, łącząc sekwencją placów i pieszych pasaży ul. Twardą z ul. Grzybowską.

Projekt konkursowy: 2018

Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.