Architektura MuratorProjektyCentrum Lokalne Skwer Broniewskiego „Orszy” w Warszawie

Centrum Lokalne Skwer Broniewskiego „Orszy” w Warszawie

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej centrum lokalnego Skwer S. Broniewskiego „Orszy” w Warszawie. Autorami najlepszej pracy są Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk i Hubert Trammer.  

Centrum Lokalne Skwer „Orszy” w Warszawie
Projekt nagrodzony w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Centrum Lokalnego Skwer Broniewskiego "Orszy", autorzy: Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk i Hubert Trammer.

Warszawskie Centra Lokalne to miejsca, które mają integrować mieszkańców stolicy i sprzyjać nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich. Lokalizacje zostały wyznaczone przez miasto, po konsultacjach z warszawiakami i Stowarzyszeniem Architektów Polskich. 5 grudnia rozstrzygnięgo konkurs na koncepcję architektoniczną centrum Skwer Broniewskiego „Orszy” na Mokotowie. Spośród dziesięciu złożonych prac najlepsza okazała się koncepcja zespołu w składzie Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk i Hubert Trammer. Autorzy zwycięskiej koncepcji postanowili nawiązać do historii i lokalnych tradycji, by wydobyć i podkreślić historyczne cechy obszarów położonych po dwóch stronach ulicy Puławskiej - skweru „Orszy” i parku przy pałacyku Szustra.

Na szczególne uznanie zasługuje warsztat projektowy oraz umiejętność łączenia wysokiej jakości rozwiązań przestrzennych z przemyślanym i bogatym programem funkcjonalnym i społecznym. Proponowane kształtowanie skweru „Orszy” oraz parku przed Pałacem Szustra dokonane jest za pomocą prostych, ale dobrze przemyślanych środków, porządkujących przestrzeń i nadających jej miejski charakter bez utraty wartości terenu zieleni. (...) O społecznych i integracyjnych funkcjach przestrzeni pomyślano holistycznie, kompleksowo, dedykując każdą proponowaną zmianę jej użytkownikom - czytamy w uzasadnieniu jury.

W parku przed pałacykiem Szustra, ukształtowanym w XVIII wieku jako ogród sentymentalny, architekci przewidzieli przestrzeń kontemplacji i doświadczeń. Zaproponowali m.in. poszerzenie głównej alei, ustawienie przy niej kubików z kodami umożliwiającymi dostęp do rzeczywistości rozszerzonej z historycznymi widokami tego miejsca, a także fontannę, po której można chodzić. Integracji mieszkańców mają sprzyjać także ogrody społeczne i pole do gry w bule.

Zmiany czekają także wytyczony w latach 30-tych XX wieku skwer „Orszy”. Projekt przewiduje podkreślenie jego geometrycznego ukształtowania, zgodnie z ideą formy spoistej warszawskiego architekta Juliusza Żórawskiego. W odróżnieniu od spokojniejszego otoczenia pałacyku Szustra, miejsce to ma stać się przestrzenią sprzyjającą różnego rodzaju aktywnościom. Wzdłuż ulic Różanej i Dąbrowskiego zaproponowano szpalery grusz i siedziska, a także zadaszenia umożliwiające przebywanie na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Wkomponowane w nie pawilony pomieszczą lokale gastronomiczne i kiosk, oraz pawilon społeczny zintegrowany z toaletą. Od strony ulicy Różanej zadaszenie to jednocześnie taras, na który będzie można wejść po kręconych schodach lub ściance wspinaczkowej, a zjechać zjeżdżalnią. W tej części centrum lokalnego przewidziano też przestrzeń przystosowaną do organizacji różnych wydarzeń - targów śniadaniowych, kiermaszów i kameralnych koncertów.

Będzie nowe muzeum TVP. Stalowa elipsoida projektu PIG Architekci Muzeum TVP powstać ma tuż obok tzw. wieży Babel Czesława Bieleckiego. Projekt architektoniczno-budowlany opracowało biuro PIG Architekci.
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.