Stadion lekkoatletyczny na terenie dawnego kamieniołomu

i

Autor: Archiwum Architektury

Centrum sportowo-rekreacyjne na terenie dawnego kamieniołomu

2015-08-26 16:00

Na terenie nieczynnego kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie powstanie centrum sportowe wraz ze stadionem lekkoatletycznym i kompleksem hotelowym. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymał Mateusz Tański z Warszawy.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt centrum sportowego na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie. Pierwsze miejsce przyznano pracowni Mateusza Tańskiego z Warszawy. Inspiracją dla zwycięskiej pracy było bezpośrednie otoczenie planowanego obiektu - krajobraz z charakterystycznymi kamiennymi ścianami wyrobiska. Centrum planowanego założenia sportowo-rekreacyjnego stanowi stadion lekkoatletyczny z trybują na 1000 miejsc siedzących, pod którą umieszczone zostały wszystkie wymagane dla tej klasy stadionu funkcje. Proponowana architektura wpisuje się w otoczenie nawiązując zarówno kształtem jak i materiałem do ścian kamieniołomu. Od strony ulicy dojazdowej oraz z placu przed wejściem stadion przypomina szeroki blok skalny, w którym wydrążone zostały wszelkie niezbędne elementy infrastruktury takie jak wejścia, schody oraz okna. Z każdego miejsca na trybunie rozciąga się szeroki widok na płytę stadionu oraz na ściany kamieniołomu w jego tle. Większa część trybun jest przekryta dachem membranowym, rozpiętym pomiędzy stalowymi dźwigarami.

Stadion lekkoatletyczny na terenie dawnego kamieniołomu

i

Autor: Archiwum Architektury

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu zaplanowano 6 budynków o powierzchni zabudowy 4252 m2 i wysokości do 15m (zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego). Ta strefa, nazwana Miasteczkiem Sportowym, zawiera bogate zaplecze hotelowo-gastronomiczne mogące obsłużyć zarówno gości projektowanego stadionu jak i istniejącej już Geosfery. Wszystkie obiekty, zarówno te sportowe jak i hotelowe, formą i zastosowanym materiałem elewacyjnym nawiązują do otaczających je formacji skalnych. Także swoim układem urbanistycznym budynki mają przypominać porozrzucane na dnie kamieniołomu głazy. Pomiędzy nimi zaprojektowane zostały drogi dojazdowe oraz parkingi. Charakterystycznym elementem całego zagospodarowania jest dynamiczny kształt budynków oraz kryjących je dachów wielospadowych.

Stadion lekkoatletyczny na terenie dawnego kamieniołomu

i

Autor: Archiwum Architektury

Wjazd do strefy parkingowej stadionu zaplanowano z drogi dojazdowej prowadzącej od strony kładki przy Geosferze. Strefa ta została zaprojektowana jako długa, naturalnie wijąca się wśród zieleni droga. Wejście do pawilonu dla sportowców oraz obsługi znajduje się w środkowej części budynku, od strony placu wejściowego. Do holu z recepcją i toaletami można dostać się także bezpośrednio z płyty stadionu.

Przestrzeń ta dzieli budynek na dwie równe części:

Skrzydło północne – zawierające niezbędne pomieszczenia techniczne oraz pomieszczenia dla sędziów, komentatorów, obsługi medycznej, pomieszczenia do fizykoterapii i odnowy biologicznej oraz pomieszczenia do odpoczynku dla zawodników. Skrzydło to jest dostępne tylko w czasie zawodów.

Skrzydło południowe – zawierające wszystkie szatnie oraz siłownię z magazynem podręcznym. Jest ono dostępne zarówno w czasie zawodów jak i na co dzień. Mogą z niego korzystać wszystkie osoby trenujące na terenie obiektu. Taki podział budynku ma za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie obiektu.