Architektura MuratorProjektyCube Haus. Dom katalogowy od gwiazd projektowania

Cube Haus. Dom katalogowy od gwiazd projektowania

Jak umożliwić większej ilości osób korzystanie z usług architekta? Londyński deweloper chce to zrobić poprzez zaangażowanie znanych pracowni do zaprojektowania modułowych domów.

Cube Haus. Dom katalogowy od gwiazd projektowania
Adjaye Associates

Cube Haus zaprosiło do współpracy czterech twórców: Adjaye Associates pod przewodnictwem Davida Adjaye, architektkę wnętrz Faye Toogood, Carl Turner Architects oraz Skene Catling de la Peña (pracownie, którym przypadły nagrody RIBA za realizacje mieszkaniowe). Stworzone przez nich projekty domów przewidują różne warianty materiałów oraz są oparte na modułowych konstrukcjach, przez co mogą zostać dostosowane do działek o dowolnych wymiarach i obrysie, także tych bardzo nietypowych. Budynki mają zostać wykonane z użyciem materiałów hołdującym idei zrównoważonego rozwoju.

Duality Cube Haus by Faye Toogood galvanised steel exterior option_Visualisation by Edit.rs (Copy)
Faye Toogood

Założycielom firmy przyświecała idea umieszczenia dobrych projektów architektonicznych w zasięgu większej ilości osób.  Zamówione przez nich projekty mają albo być stawiane na wykupionych przez firmę działkach, mogą też zostać zakupione przez indywidualnych inwestorów jako projekty katalogowe. Ten system, zakładający działanie na mniejszą skalę niż tradycyjny system deweloperski, ma umożliwić kupującym, których normalnie nie byłoby na to stać, skorzystanie z usług znanych architektów.

Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.  
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Dom-przyczepa Prototypowy dom brytyjskiej pracowni Invisible Studio to wykonana z drewna odpadowego struktura - zbudowana tak, aby można ją było łatwo przewozić z miejsca na miejsce.
Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna Zaprojektowany przez brytyjską pracownię dRMM ośrodek jest pierwszym na świecie wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego do celów konstrukcyjnych.
Wertykalny pirs – w Brighton powstała najwyższa wieża widokowa na świecie Zlokalizowana w Brighton & Hove na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii wieża widokowa z ruchomą kapsułą jest najwyższym tego typu obiektem na świecie.
Brytyjski sposób na partycypację Istotą naszej pracy jest eliminacja barier psychologicznych, które tworzą się w momencie, gdy do konsultacji społecznych składany jest już dość zaawansowany projekt przygotowany przez architektów lub urbanistów oraz gdy konsultacje te przybierają standardową formę publicznych dyskusji – z Margaret Wilkinson, kierowniczką brytyjskiej organizacji Planning for Real zajmującej się projektowaniem partycypacyjnym, rozmawia wrocławski architekt Roman Rutkowski.