Architektura MuratorProjektyDom Kultury i Urząd Gminy Lubrza

Dom Kultury i Urząd Gminy Lubrza

Trwa budowa energooszczędnego budynku, który będzie pełnił funkcję ośrodka kulturalnego i siedziby biur administracji samorządowej gminy Lubrza. Projekt opracowała pracownia 3XA.

Dom Kultury i Urząd Gminy Lubrza
Źródło: materiały prasowe

Wmurowano kamień węgielny pod budowę gminnego ośrodka kultury wraz z budynkiem administracyjnym Urzędu Gminy Lubrza w województwie lubuskim. Architekci z warszawskiej pracowni 3XA zaprojektowali obiekt o powściągliwym, a jednocześnie reprezentacyjnym charakterze. Połączenie obu tych cech uzyskano dzięki dwupłaszczyznowej fasadzie z jasnoszarych cegieł, pokrytej rysunkiem betonowych pilastrów rozmieszczonych w asymetrycznym rytmie.

W budynku o powierzchni 1300 m2 znajdą się sala widowiskowa z miejscami siedzącymi dla 149 osób, biblioteka, świetlica, sala konferencyjna oraz pomieszczenia biurowe. Głównym zadaniem projektowym było połączenie funkcjonalne trzech części, tak aby każda z nich mogła działać niezależnie. Rozwiązaniem było stworzenie przestronnego dwukondygnacyjnego holu i podłączenie do niego trzech osobnych skrzydeł – piszą projektanci.

Główne wejście do budynku oraz parking dla interesantów i gości znajduje się od strony drogi dojazdowej. Dla pracowników przewidziano dodatkowe wejście od tyłu i osobny parking. Otoczenie obiektu zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a całość terenu ogrodzona.

W budynku przewidziano szereg rozwiązań energooszczędnych, które mają przyczynić się do ograniczenia kosztów jego eksploatacji w przyszłości, m.in. instalację fotowoltaiczną oraz kolektory słoneczne. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska. Koszt inwestycji wyniesie około 6 mln zł.

Tagi:
Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.