Architektura MuratorProjektyDom między brzozami

Dom między brzozami

Dom reprezentuje popularny w architekturze domów jednorodzinnych typ nowoczesnej stodoły. Jednorodna, czarna bryła wpisuje się w otoczenie i staje tłem dla otaczających drzew. Projekt powstał w poznańskiej pracowni Też Architekci.

Dom między brzozami
Źródło: materiały pracowni Też Architekci, wizualizacje: RA_
Wojnówko, województwo wielkopolskie
AutorzyTeż Architekci
Koncepcja:architekt: Małgorzata Siekanko, designer: Marta Sękowska – Kulińska, student architektury: Wojciech Andrzejewski
Projekt budowlano-wykonawczy:architekt: Paulina Wielgosz-Konewka, konstruktor: Maciej Kaleta
Powierzchnia użytkowa167.0 m²
Makieta:Małgorzata Siekanko

Zarówno pod względem formy, jak i wykorzystanych materiałów, dom nawiązuje do tradycyjnych zabudowań wiejskich. Bryła została wkomponowana pomiędzy porastające działkę drzewa i otwarta na otaczającą zieleń. Czarny kolor elewacji sprawia, że dom wpisuje się w otoczenie, a jednocześnie staje tłem dla otaczających brzóz.

Budynek zaprojektowano częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny, pokryty dwuspadowym dachem. Jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce. Część zlokalizowana od strony wschodniej jest wyższa i wynosi 6,5m, przy czym podwyższenie w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze zlokalizowano wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz strefę dzienną - salon i jadalnia. Druga część domu, usytuowana od strony zachodniej jest niższa – osiąga 4,8 m wysokości. Tutaj mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia oraz otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.

Od strony południowej bryłę przebito dużymi przeszkleniami, a na poziomie poddasza ulokowano loggię, z której rozciągają się widoki na okoliczne pola i lasy. Przestrzeń domu została powiększona o taras wyłożony czarnym thermodrewnem. Za sprawą uprzedniego poddania obróbce termicznej, jest ono bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i trwalsze od zwykłego drewna. Tym samym materiałem pokryto wszystkie elewacje, dzięki czemu uzyskano jednorodny wyraz architektoniczny budynku.

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.