Architektura MuratorProjektyDom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego

Dom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego

Znany z projektów architektury eksperymentalnej Jakub Szczęsny tym razem stawia na modne formy znane z modernistycznych willi. Jego najnowsza realizacja luksusową rezydencją będzie jednak tylko z nazwy. W rzeczywistości projekt ma zwrócić uwagę na sytuację Rawy w Katowicach.

Dom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego
Dom nad Ruczajem - projekt tymczasowej instalacji na rzece Rawie w Katowicach

Rawa Prime Location, bo taką nazwę nosi najnowszy projekt Jakuba Szczęsnego, to pływająca po Rawie tymczasowa instalacja, której forma przypomina modernistyczne rezydencje. Choć obiekt przywodzi na myśl współczesną architekturę jednorodzinną dla aspirującej klasy średniej, tak naprawdę luksusową rezydencją jest tylko z nazwy. W rzeczywistości to kryta ławka na pływającym pomoście, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych. W wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku wiele z nich sprowadzono do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych. Często wymazywano je z map miast poprzez ukrycie pod powierzchnią ulic i placów. Tak stało się w przypadku Rawy, która na części swojego przebiegu w centrum Katowic znikła przykryta twardą nawierzchnią. Szczególnie widoczne jest to na rynku, gdzie stworzono płytką nieckę udającą Rawę. Dalej woda płynie wzdłuż kampusu uniwersyteckiego, ale już jako zagłębiony poniżej poziomu ulicy kanał – częściowo ujęty w betonowe obrzeża i trawiaste spadki, częściowo całkowicie zabetonowany. Dawna rzeka stanowi dziś jedynie fragment systemu odwodnienia deszczowego katowickich ulic. Nie budzi zainteresowania ani władz lokalnych, ani regionalnych. Projekt Jakuba Szczęsnego ma przywrócić rzekę do świadomości mieszkańców i w przewrotny sposób pokazać jej zapomniany potencjał. Będzie można tutaj zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się na pomoście w słoneczny dzień. W ten sposób otoczony naturalną zielenią Dom Nad Ruczajem ma wprowadzić Rawę z powrotem na mapę Katowic. Projekt zostanie zrealizowany w ramach tegorocznej edycji Street Art Festival.
Adres: Rawa (między ul. Bankową i ul. Szkolną)
Autor projektu: Jakub Szczęsny
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów / Katowice Street Art AiR
Kuratorka: Matylda Sałajewska
Produkcja: Katarzyna Stalicka

Dom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego
Dom nad Ruczajem - projekt tymczasowej instalacji na rzece Rawie w Katowicach
Centrum Implant / Warszawa Implant to niecodzienne centrum wielofunkcyjne powstające na warszawskiej Woli. Ze względu na czasowy charakter najmu działki inwestorzy postanowili zbudować obiekt ze 168 kontenerów, które można będzie rozebrać i przenieść. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Jakub Szczęsny.
Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy mającej aktywizować lokalne społeczności. Obiekty stanęły w tym roku w trzech polskich miastach: w Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego – modułowa strefa spotkań w Twoim mieście! W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy aktywizującej lokalne społeczności. O tym, gdzie obiekty zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy!
Plac zabaw w Astanie projektu Jakuba Szczęsnego Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Coal Heart Mother - instalacja Jakuba Szczęsnego na festiwalu Gorzkie Żale Od 10 lutego na tarasach na wschód od Zamku Ujazdowskiego w Warszawie będzie można oglądać nietypową instalację. „Coal Heart Mother” to koksownik w formie gotyckiej kapliczki, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego dla Festiwalu Gorzkie Żale.