Dom w Krakowie

Charakterystycznym elementem budynku jest rozwiązanie dachu oraz narożnikowych ścian elewacji, które zostały pokryte jednolitym materiałem – łupkiem.

fotka z /zdjecia/1(28).jpg
Dom jednorodzinnyKraków, Pielgrzymowice
AutorzyMobius Architekci
KonstrukcjaKaim
InwestorPrywatny
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2008
Koszt inwestycjinie podano

Dom jednorodzinny, parterowy o układzie atrialnym z dachem wielospadowym. Nowoczesne połączenie tradycyjnego dachu wielospadowego z modernistycznymi ramami stropodachów. Charakterystycznym elementem budynku jest rozwiązanie dachu oraz narożnikowych ścian elewacji, które zostały pokryte jednolitym materiałem – łupkiem.
W podcieniach zastosowano deskowanie, kamień oraz stolarkę aluminiową. Rozległy taras częściowo przykryty ażurowym stropodachem otwiera się na część ogrodową. Wnętrze budynku rozplanowane zostało według poszczególnych stref, które można odpowiednio zamykać bądź otwierać.

Założenia autorskie:
Dla kogo?
Czteroosobowa rodzina. Zwolennicy nowoczesnej architektury, dobrze zorientowani w najnowszych trendach. Ceniący przestronność i anonimowość. Zwolennicy budynków parterowych.
Działka
Podmiejska, minimalna powierzchnia 20 arów (45x45). Zalecana większa powierzchnia.
Kształt domu
Bryła domu jednolita o dachu dwuspadowym na rzucie litery "u" pokryta łupkiem naturalnym z wcinającymi, kontrastowymi elementami prostopadłościennymi, tworzącymi ramy dla układu atrialnego. Elementy ram wytworzone są przez wspomniane bryły, które tworzą część wejsciową poprzez lodgie kończąc na tarasie który domyka układ atrialny i stanowi dla niego ramę.
Na zewnątrz
Na ścianach: łupek naturalny w kolorze grafitowym, podcienie z desek drewnianych. Ramy: tynk w kolorze białym. Ślusarka aluminiowa w kolorze szarym. Na tarasie płytki gresowe, żwirek biały płukany.
Plan
Dom parterowy atrialny. Funkcja domu z wyraźnym strefowaniem. Po prawej części pokoje dzieci oraz pokój gościnny, łazienka, po prawej stronie sypialnia rodziców z łazienką, garderobą oraz pokojem do pracy. Wspomniane pomieszczenia połączone są strefą dzienną: salon, kuchnia, jadalnia oraz salon snookerowy z barkiem. Wszystkie te pomieszczenia wytwarzają ramę dla atrium, w którym zaprojektowano jazzuzi. Przez liczne przeszklenia wnętrze domu otwiera sie i przenika ze środowiskiem zewnętrznym.
Wewnątrz
Podłoga: płyki gresowe, deski dębowe. Ściany: tynk strukturalny biały, kamień naturalny, okleiny drewniane.
Z czego budować
Technologia tradycyjna. Konstrukcja murowana oraz żelbetowa. Dach dwuspadowy w konstrukcji drewnianej.