Architektura MuratorProjektyDom w Małopolsce projektu Easst.com

Dom w Małopolsce projektu Easst.com

Poznańska pracownia architektoniczna Easst.com zaprojektowała Dom w lesie dla czteroosobowej rodziny

Dom jednorodzinny w Poznaniu, Easst.com
Dom jednorodzinny w Poznaniu projektu Easst.com

Pracownia architektoniczna Easst.com, znana m.in. z takich projektów jak Nowe Jeżyce i Półwiejska 47 w Poznaniu, zaprojektowała obszerny dom w Muchocinie.
Dom powstał na dużej, przeszło hektarowej działce. Atutem lokalizacji jest wyjątkowo efektowny krajobraz. Teren budowy otoczony jest lasem, w pobliżu znajdują się jeziora. Architekci starali się wyeksponować walory otoczenia.
Parterowa bryła budynku ma powierzchnię przeszło 550 m2. Bryła jest rozczłonkowana, co zapewnić ma dobre oświetlenie wszystkich pomieszczeń. Dzięki usytuowaniu domu na niewielkim stoku, pomieszczenia znajdują się na różnych poziomach.  Zostały rozplanowane w taki sposób, by docierało do nich możliwie najwięcej południowego i zachodniego światła.
Główna część Domu w lesie zbudowana została na planie litery L . Znajduje się w niej część dzienna z salonem. Dzięki wyniesieniu powyżej poziomu terenu i przeszklonym ścianom, z wnętrza domu doskonale widoczne będzie pobliskie  jezioro. Do salonu przylegać ma taras, służący równocześnie jako zadaszenie nad sypialniami.


Aranżacja wnętrz
Duża powierzchnia działki umożliwiła wydzielenie części o różnych funkcjach. Sypialnie zostały odseparowane od salonu, kuchni i jadalni. Korytarze i funkcje komunikacyjne architekci z Easst.com usytuowali od strony wschodniej. Aby doświetlić te przestrzenie, zaplanowano wykopanie niewielkiego wąwozu – korytarza. 
Z poziomu parteru mieszkańcy mają dostęp do sauny a także zewnętrznego basenu na dolnym tarasie.

Dom z betonu
Całość budynku została formalnie rozrzeźbiona, aby jak najlepiej wpasować się w pochyły teren. Budynek został uproszczony do geometrycznych kształtów i stanowi abstrakcyjną rzeźbę otoczoną przez las. Duże powierzchnie przeszkleń powodują, że od wewnątrz kontakt z otaczającą zielenią jest maksymalny. Wnętrze staje się transparentne, zieleń jest integralną częścią życia domowników. Główne materiały wykorzystane w projekcie to beton oraz szkło. Założyliśmy, że beton jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Do jego tworzenia potrzeba niewiele energii, surowce są łatwo dostępne i ich wydobycie jest stosunkowo mało inwazyjne – podkreśla architekt Marcin Sucharski z Easst.com.

Dom w lesie
Lokalizacja: Muchocin
Powierzchnia zabudowy:  558,70 m2
Kubatura:  1877,7 m3
Projekt: Marcin Sucharski, Easst.com
Realizacja: 2015/2016

CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.
Kompozyty w służbie deskowaniowej – system PERI DUO Podczas II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca, który to miał być wykonany... z lodu. Ten szalony pomysł okazuje się całkiem racjonalny, gdy poznajemy jeden szczegół – dodając do wody trociny w proporcji 6:1, otrzymujemy pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! I taki właśnie materiał o niejednorodnej strukturze, złożony z komponentów o różnych cechach, a sam mający inne właściwości, nazywamy kompozytem.
InnovaConcrete Workshop: jak chronić powojenny modernizm W dniach 26-28 września odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja poświęcona innowacyjnym metodom ochrony betonowych i żelbetowych konstrukcji architektonicznych XX wieku. Wydarzenie jest częścią projektu realizowanego we współpracy m.in. z TU Delft i DOCOMOMO.