Dwa warianty starego dworca w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury

Dwa warianty starego dworca w Poznaniu

2015-09-16 11:36

PKP i władze Poznania zaprezentowały dwa warianty zagospodarowania budynku dworca kolejowego Poznań Główny i terenu Placu Dworcowego. O tym, która z koncepcji zostanie zrealizowana zdecydują konsultacje społeczne.

Niedługo po zakończeniu realizacji Poznań City Center, który spotkał się z falą krytyki ze względu na niefortunne rozwiązania funkcjonalne i podporządkowanie funkcjom komercyjnym, PKP ogłosiło zamiar przywrócenia do działania znajdującego się tuż obok dworca Poznań Główny. W ubiegłym roku zaprezentowano projekt przebudowy starego dworca i placu przed budynkiem. Jego autorzy - Ewa i Stanisław Sipińscy zaproponowali m.in. odtworzenie elewacji z końca XIX wieku oraz nowoczesną, przeszkloną nadbudowę, która mieściłaby nowe funkcje.

Wczoraj władze miasta Poznań i PKP S.A. zaprezentowały nową koncepcję zagospodarowania terenu dworca kolejowego oraz przyległego Placu Dworcowego. W przedstawionym projekcie powierzchnia dedykowana obsłudze podróżnych wraz z ciągami komunikacyjnymi – w porównaniu do dawnego dworca – zwiększy się dwukrotnie. W stosunku do projektu Ewy i Stanisława Sipińskich większy nacisk położony został na funkcje dodatkowe - stary dworzec będzie stanowił podstawę dla czterech budynków mieszczących hotel oraz biura. Koncepcja przewiduje także połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego i zawiera konkretne rozwiązania komunikacyjne. Proponuje też dwa sposoby odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca. Te propozycje będą przedmiotem konsultacji społecznych, które zostaną przeprowadzone do końca października.

Przygotowane koncepcje dla terenu związanego z dawnym budynkiem dworca Poznań Główny zakładają nadanie mu nowych funkcji. Jednocześnie, jak wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele PKP S.A., planujemy przywrócenie elementów obsługi podróżnych. Koncentrowaliśmy się także na tym, aby zrewitalizowany obszar wpisywał się w tkankę miejską i spełniał oczekiwania mieszkańców. Bardzo się cieszę, że będą oni współdecydować o kształcie przyszłej inwestycji – mówi Jarosław Bator, Członek Zarządu PKP S.A.