Architektura MuratorProjektyHala sportowa i stadion w Radomiu

Hala sportowa i stadion w Radomiu

Do miast, które mogą pochwalić się profesjonalną halą sportowo-widowiskową i stadionem wkrótce dołączy Radom. Projekt przygotowała APA Czech Duliński Wróbel

Hala sportowa i stadion w Radomiu; planowana realizacja - 2014
Hala sportowa i stadion w Radomiu Radom, Polska
AutorzyAPA Czech Duliński Wróbel

Nowy kompleks sportowy ma powstać na 2-hektarowej działce między ulicami Struga a 11 Listopada, obok siedziby lokalnego klubu Radomiak. Budowę ośrodka sportowego rozpoczęto w tym miejscu już w latach 80. XX wieku, jednak z powodu braku funduszy inwestycję przerwano. Konkurs na nową halę widowiskowo-sportową dla 5 tys. osób i stadion piłkarski dla 15 tys. kibiców zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obiekty spełniać mają wymagania międzynarodowych federacji i umożliwiać organizację zawodów w koszykówce, siatkówce, piłce nożnej i ręcznej. Między nimi zaplanowano dwukondygnacyjny budynek komercyjny. Stadion będzie mieć cztery dwupiętrowe, zadaszone trybuny. Wschodnia na poziomie parteru i drugiego piętra zyska połączenie z owalną bryłą hali, w której znajdą się wszystkie funkcje towarzyszące takie jak pomieszczenia dla zawodników, trenerów i sędziów, siłownia, sala treningowo-rozgrzewkowa czy restauracje i punkty handlowo-usługowe.

Pod wschodnią trybuną przewidziano realizację dodatkowych pomieszczeń; pozwolą one w razie potrzeby na powiększenie powierzchni komercyjnych. 
Również w hali trybuny zaprojektowano z czterech stron, przy czym około 75% miejsc zlokalizowano po obu stronach dłuższych krawędzi. Między innymi dzięki składanym trybunom dolnym i przesuwnym ścianom można ją podzielić na kilka odrębnych sal treningowych, a dostawiając krzesła dla publiczności na poziomie boiska, wykorzystywać podczas widowisk, pokazów czy kongresów.
Elewacja obiektu pokryta ma być warstwową blacha aluminiową. Perforacja powierzchni pozwoli na naniesienie na ściany elementów graficznych, w tym napisów. Na dachu projektanci przewidzieli miejsce dla baterii paneli fotowoltaicznych, a także dla zieleni ekstensywnej.
Planowane zakończenie realizacji: 2014

opracował T. Żylski
Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.