Architektura MuratorProjektyHala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie

Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 im. Uniwersytetu JagiellońskiegoKraków, Lipińskiego 2
Autorzy Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki, architekci Mateusz Manecki, Weronika Krauze
Zespół projektowyMagdalena Ślebioda, Irena Sojka
Generalny wykonawcaTEXOM
InwestorZarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Powierzchnia użytkowa2504.0 m²
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji15 097 140 zł

Podstawówka przy ul. Lipińskiego na krakowskim Ruczaju, jak wiele szkół w Polsce, nie miała dotąd hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Wkrótce ma to się zmienić. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, nadzorujący inwestycję z ramienia władz miasta, wyłonił już wykonawcę. Wmurowano też kamień węgielny pod nowy obiekt. Dziś szkoła dysponuje jedynie salą do koszykówki o wymiarach 15 x 25 metrów oraz mniejszą, na której zajęcia mają klasy od pierwszej do trzeciej. Dlatego budowa większego obiektu jest tak ważna i pilna – przekonuje Zbigniew Biłka, nauczyciel WF w szkole podstawowej nr 151.

Czytaj też: Marcin Brataniec o hali sportowej ZSOMS w Krakowie [FILM] |

Uczniowie projektują: nowa hala sportowa na Ruczaju

Hala powstaje według projektu biura ARP Manecki, ale koncepcja uwzględnia też życzenia uczniów. Pracownia zorganizowała dla nich konkurs, w którym mieli przedstawić swoje pomysły na zagospodarowanie dachu przyszłego budynku. Z kilku wyróżnionych prac, wybrano najlepsze rozwiązania. I tak na dachu powstanie m.in. kino plenerowe, warzywnik oraz minibiblioteka. Mateusz Manecki, współautor projektu, przyznaje, że uwzględnienie pomysłów dzieci było w tym przypadku bardzo ważne. Obiekt jest tak pomyślany, aby nie tylko służył uczniom, ale także mieszkańcom dzielnicy, poza godzinami otwarcia szkoły. Musieliśmy też wziąć pod uwagę możliwość wynajmowania go na cele komercyjne – tłumaczy.

Kreatywna sala sportowa

Trzykondygnacyjny budynek zostanie połączony z istniejącym gmachem podstawówki. Będzie dysponował pełnowymiarowym boiskiem (20 x 40 m) do wszystkich dyscyplin, z możliwością podziału na trzy mniejsze. Przewidziano także ok. 150 miejsc dla kibiców. W obiekcie znajdą się ponadto sale fitness, siłownia i ścianka wspinaczkowa, a na dachu, jak wspomniano, wielofunkcyjny taras ze strefą wypoczynku. Ponieważ szkoła ma także oddziały integracyjne, nie zapomniano o dzieciach z różnymi stopniami niepełnosprawności psychoruchowej. Zaprojektowano specjalne przestrzenie do zabaw pobudzających kreatywność, m.in. perforowane tablice z klockami, układanki, a także naścienne elementy sensoryczne o różnych fakturach i kolorach. W ramach projektu zostanie też zrewitalizowany teren wokół szkoły, czyli bieżnia i boisko. Powstanie parking, plac zabaw i siłownia na powietrzu – dodaje Justyna Sikorska-Grzyb, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 151 w Krakowie. Budowa pochłonie ok. 15 mln zł i ma potrwać trzy lata. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 roku.

Autor: Piotr Prus
Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.
Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu Realizacja wielkokubaturowego obiektu sportowego w mieście słynącym ze zwartej, średniowiecznej zabudowy stanowiła duże wyzwanie. Hala nie nawiązuje do tradycji Torunia, raczej pokazuje jego potencjał i kierunek zmian.