Architektura MuratorProjektyHala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzięki elewacji z perforowanej blachy, hala ma zmieniać swój wygląd w zależności od pory dnia i rozbłyskiwać wewnętrznym światłem w czasie wieczornych imprez sportowych. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Buszkiewicz Architekci.

Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
I nagroda: Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz

Położony w północnej części Lublina kampus Uniwersytetu Medycznego nie powstaje na podstawie spójnej i całościowej koncepcji urbanistycznej. Jego rozbudowa przebiega spontaniczne, w stale zagęszczającej się miejskiej tkance, wśród istniejących i wciąż dobudowywanych gmachów szpitali, w przestrzeni, w której gorzej urządzone od miejsc parkingowych wydają się być tylko tereny zielone. Dlatego projektanci budynków Uniwersytetu Medycznego stają przed niełatwym zadaniem porządkowania tego fragmentu miasta i wpasowania się w istniejące już układy przestrzenne. Dzięki bardzo dobrej współpracy lubelskiego oddziału SARP i władz uniwersytetu wybór najlepszych rozwiązań projektowych odbywa się ostatnio w drodze konkursu.

Przedmiotem ostatniego, rozstrzygniętego w październiku 2015 roku, było stworzenie projektu koncepcyjnego budynku hali sportowo – widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z zagospodarowaniem otaczającego terenu przy Al. Smorawińskiego. Nowy obiekt ma zastąpić istniejącą halę, ograniczoną funkcjonalnie i nie spełniającą współczesnych standardów. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała praca autorstwa poznańskiej pracowni Buszkiewicz Architekci. Zaprojektowana na planie prostokąta trzykondygnacyjna hala mieści pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, boisko do siatkówki i ściankę wspinaczkową. Te trzy funkcje zmieszczono w jednej, przedzielonej siatkami zabezpieczającymi, przestrzeni. Wejście główne do budynku znajduje się w części zachodniej, od strony domów studenckich. Od południa do hali przylegają tereny rekreacyjne z kortami tenisowym, boiskami do siatkówki plażowej i streeetballu. W przyziemiu zlokalizowano funkcje sportowe, które dzięki obniżeniu terenu posiadają naturalne doświetlenie. Na 1 piętrze znajdują się wejścia na główną trybunę, część administracyjna i sale zespołu pieśni i tańca. Bryła budynku przekryta jest jednospadowym dachem, obniżającym się w stronę Al. Smorawińskiego, tworzącym nadwieszenie nad amfiteatrem i kinem letnim. Elewacje hali mają być wykonane z systemowej blachy w kolorze szarym, o różnej wielkości perforacji. W zamyśle projektantów hala ma zmieniać swój wygląd w zależności od pory dnia i rozbłyskiwać wewnętrznym światłem w czasie wieczornych imprez sportowych. Konieczność spełnienia zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowała, że hala zdaje się być otoczona miejscami postojowymi, które z przyczyn ekonomicznych nie mogły zostać ukryte w garażu podziemnym.

Dzięki konkursowi Uniwersytet Medyczny ma szansę zyskać funkcjonalny i odpowiadający codziennym, bardzo zróżnicowanym potrzebom obiekt. Kolejną korzyścią, tym razem dla architektów, jest pozostawienie kwestii stworzenia przestrzeni publicznych kampusu jako zadania dla przyszłych konkursów.

Tagi:
Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.
Morwowa Tower w Lublinie Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja budynku Morwowa Tower w Lublinie. Projekt 18-kondygnacyjnej wieży opracowały wspólnie biura z Polski i Chin, w tym lokalne studio Kożuchowski Architekci i MAG Architekci z Warszawy.
WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Lublin: alternatywne opowieści o mieście Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.