Architektura MuratorProjektyKolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA

Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA

Nie dla 270, ale dla 450 uczniów.  Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA  mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!

Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment

Jak pisaliśmy w czerwcu, Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment. Dlaczego tak się stało? Pierwotny projekt zakładał budowę szkoły dla 270 uczniów, co pozwoliłoby na obsługę klas I-III. Władze Mokotowa chciały jednak większego obiektu, który mógłby pomieścić 450 uczniów z klas I-VIII. W wyniku rozmów, jakie ratusz przeprowadził następnie z inwestorem ustalono, że Echo Investment sfinansuje budowę szkoły z 12 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i stołówką, a samorząd z własnych środków dobuduje kolejne cztery sale, tak aby szkoła mogła obsługiwać pełne osiem klas. W tej sprawie obie strony podpisały umowę notarialną, bo złożenie nowego wniosku w znaczący sposób odsunęłoby całą inwestycję w czasie. Część radnych uznała jednak, że interes miasta nie jest w należycie zabezpieczony i projekt odrzuciła.

Czytaj też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską |

Ostatecznie deweloper zdecydował się na swój koszt zrealizować większy obiekt. Jak informuje Weronika Ukleja, rzeczniczka prasowa Echo Investment, uaktualniony wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszących w trybie specustawy został przyjęty właśnie przez Miejską Komisję Urbanistyczną oraz uzyskał pozytywną opinię Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy.

Wzięliśmy pod uwagę wszystkie główne postulaty lokalnej społeczności, władz miasta, dzielnicy i radnych, jakie pojawiły się w trakcie procedowania projektu. Zapewniamy budowę modelowej i najnowocześniejszej w Warszawie szkoły podstawowej, która daleko wykracza ponad wymagania, jakie są stawiane przed inwestorami w specustawie mieszkaniowej. Pierwsze lekcje w nowej szkole mogą się zacząć już we wrześniu 2023 roku. Porozumieliśmy się z przedstawicielami lokalnej społeczności w sprawie zagospodarowania na tereny zielone pasów działek, które obecnie są częściowo niezagospodarowane lub zupełnie opuszczone. Nasz projekt jest dla miasta i obszaru Służewca niezwykle korzystny, co docenili zarówno mieszkańcy, urząd dzielnicy, jak i komisja ładu przestrzennego – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment. Projekt będzie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy w czwartek 9 września.

Szkoła na Konstruktorskiej powstać miałaby w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej jako inwestycja towarzysząca budowie nowego osiedla, które planowano na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu według projektu BBGK Architekci.

Czytaj też: Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze |

Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment

Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.
Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.