Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA
Nie dla 270, ale dla 450 uczniów. Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!

Jak pisaliśmy w czerwcu, Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment. Dlaczego tak się stało? Pierwotny projekt zakładał budowę szkoły dla 270 uczniów, co pozwoliłoby na obsługę klas I-III. Władze Mokotowa chciały jednak większego obiektu, który mógłby pomieścić 450 uczniów z klas I-VIII. W wyniku rozmów, jakie ratusz przeprowadził następnie z inwestorem ustalono, że Echo Investment sfinansuje budowę szkoły z 12 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i stołówką, a samorząd z własnych środków dobuduje kolejne cztery sale, tak aby szkoła mogła obsługiwać pełne osiem klas. W tej sprawie obie strony podpisały umowę notarialną, bo złożenie nowego wniosku w znaczący sposób odsunęłoby całą inwestycję w czasie. Część radnych uznała jednak, że interes miasta nie jest w należycie zabezpieczony i projekt odrzuciła.
Czytaj też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską |
Ostatecznie deweloper zdecydował się na swój koszt zrealizować większy obiekt. Jak informuje Weronika Ukleja, rzeczniczka prasowa Echo Investment, uaktualniony wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszących w trybie specustawy został przyjęty właśnie przez Miejską Komisję Urbanistyczną oraz uzyskał pozytywną opinię Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy.
Wzięliśmy pod uwagę wszystkie główne postulaty lokalnej społeczności, władz miasta, dzielnicy i radnych, jakie pojawiły się w trakcie procedowania projektu. Zapewniamy budowę modelowej i najnowocześniejszej w Warszawie szkoły podstawowej, która daleko wykracza ponad wymagania, jakie są stawiane przed inwestorami w specustawie mieszkaniowej. Pierwsze lekcje w nowej szkole mogą się zacząć już we wrześniu 2023 roku. Porozumieliśmy się z przedstawicielami lokalnej społeczności w sprawie zagospodarowania na tereny zielone pasów działek, które obecnie są częściowo niezagospodarowane lub zupełnie opuszczone. Nasz projekt jest dla miasta i obszaru Służewca niezwykle korzystny, co docenili zarówno mieszkańcy, urząd dzielnicy, jak i komisja ładu przestrzennego – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment. Projekt będzie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy w czwartek 9 września.
Szkoła na Konstruktorskiej powstać miałaby w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej jako inwestycja towarzysząca budowie nowego osiedla, które planowano na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu według projektu BBGK Architekci.
Czytaj też: Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze |

co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!

