Architektura MuratorProjektyZespół biurowy Lixa w Warszawie

Zespół biurowy Lixa w Warszawie

Rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu biurowego na warszawskiej Woli. Kompleks zaprojektowała pracownia HRA Architekci.

Zespół biurowy Lixa w Warszawie

Od kilku lat do zauważalnych tendencji w warszawskiej architekturze należy zastępowanie niespełna 20-letnich budynków nowymi. Dwa biurowce u zbiegu ul. Kasprzaka i Karolkowej należą do przypadków szczególnych. Powstały jako adaptacja hal fabrycznych dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka: pierwszy, mieszczący niegdyś siedzibę Kredyt Banku, według projektu Piotra Zaniewskiego (1996), drugi, należący do BGŻ, według projektu pracowni Kazimierski Ryba (1998). Obecny właściciel, firma Yareal, postanowił zastąpić je nowym zespołem, o całkowitej powierzchni 65 tys. m2.

Projekt kompleksu o nazwie Lixa opracowało studio HRA Architekci. Zespół będzie się składał z czterech budynków o zróżnicowanych bryłach i wysokości. Od strony skrzyżowania ulic przewidziano 55-metrową dominantę, a pośrodku zielony, ogólnodostępny dziedziniec otoczony lokalami gastronomicznymi. W centralnej części tego publicznego ogrodu zaplanowano też przeszklony pawilon połączony z lobby biurowca, w którym znaleźć się ma dodatkowa przestrzeń konferencyjna i restauracyjna, co umożliwi organizację rozmaitych spotkań i wydarzeń. Realizacja pierwszego etapu ma zakończyć się w połowie 2020 roku.

Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.