Architektura MuratorProjektyZespół biurowy Lixa w Warszawie

Zespół biurowy Lixa w Warszawie

Rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu biurowego na warszawskiej Woli. Kompleks zaprojektowała pracownia HRA Architekci.

Zespół biurowy Lixa w Warszawie

Od kilku lat do zauważalnych tendencji w warszawskiej architekturze należy zastępowanie niespełna 20-letnich budynków nowymi. Dwa biurowce u zbiegu ul. Kasprzaka i Karolkowej należą do przypadków szczególnych. Powstały jako adaptacja hal fabrycznych dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka: pierwszy, mieszczący niegdyś siedzibę Kredyt Banku, według projektu Piotra Zaniewskiego (1996), drugi, należący do BGŻ, według projektu pracowni Kazimierski Ryba (1998). Obecny właściciel, firma Yareal, postanowił zastąpić je nowym zespołem, o całkowitej powierzchni 65 tys. m2.

Projekt kompleksu o nazwie Lixa opracowało studio HRA Architekci. Zespół będzie się składał z czterech budynków o zróżnicowanych bryłach i wysokości. Od strony skrzyżowania ulic przewidziano 55-metrową dominantę, a pośrodku zielony, ogólnodostępny dziedziniec otoczony lokalami gastronomicznymi. W centralnej części tego publicznego ogrodu zaplanowano też przeszklony pawilon połączony z lobby biurowca, w którym znaleźć się ma dodatkowa przestrzeń konferencyjna i restauracyjna, co umożliwi organizację rozmaitych spotkań i wydarzeń. Realizacja pierwszego etapu ma zakończyć się w połowie 2020 roku.

Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.