Architektura MuratorProjektyKulturoteka w Falenicy

Kulturoteka w Falenicy

W ramach programu Warszawskich Centrów Lokalnych do 2018 roku w dzielnicy Wawer powstaną trzy nowe biblioteki. Jedną z nich zaprojektowała pracownia Archicon Szczesiuk & Wilczek.

Kulturoteka
Strefę wejścia podkreśla ryzalit w formie inspirowanej Świdermajerem.

Budynki, realizowane w trybie Zaprojektuj i wybuduj, staną w trzech lokalizacjach: przy ulicy Panny Wodnej, Błękitnej i Patriotów. Ten ostatni, przy skrzyżowaniu z ulicą Walcowniczą na osiedlu Falenica, zaprojektowało biuro Archicon Szczesiuk & Wilczek. W trzykondygnacyjnym obiekcie na rzucie zbliżonym do litery L znajdzie się jedna z filii Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Na powierzchni ponad 1000 m2 rozplanowano przestrzeń biblioteczną z czytelnią, pracownie zajęciowe oraz wielofunkcyjną salę z mobilną trybuną i sceną, która w sezonie letnim, dzięki rozsuwanym ścianom, będzie się otwierać na widowiska i koncerty plenerowe. Falenicka Kulturoteka w założeniu stanowić ma pomost między nowoczesnością, reprezentowaną przez kształt i funkcję, a tradycją, która przejawia się w użytych materiałach i snycerskim detalu. Inspiracją była tu architektura przedwojennych, podwarszawskich letnisk, tzw. wilegiatur, mocno osadzona w świadomości mieszkańców – tłumaczy główny architekt Eliza Wierzcholska.

Zakończenie realizacji: 2018

Przebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa według Demiurg Project Poznańska pracownia Demiurg Project przygotowała koncepcję rozbudowy Urzędu Miasta Józefowa. Autorzy zaproponowali współczesne detale inspirowane tak zwanym świdermajerem, charakterystycznym dla architektury tej okolicy.
Betonowy świdermajer. Nowa siedziba starostwa powiatowego w Otwocku pod Warszawą Nowa siedziba starostawa w Otwocku ma pomieścić rozproszone dotąd po mieście oddziały urzędu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Dom jednorodzinny w Aninie Uzupełnienie elewacji stanowią osłony nawiązujące do ażurowych detali charakterystycznych dla stylu świdermajer (autorzy: Szcześniak Denier Architekci Sp. z o.o.).