Architektura MuratorProjektyLetniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.a

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.a

Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwiskoŁężeczki
Autorzyrmk.architektura
Powierzchnia użytkowa75.0 m²
Projekt (data)2021

Obiekt zaplanowano pośród malowniczych łąk wielkopolskich Łężeczek. Naszym zadaniem  było zaprojektowanie domu o racjonalnym budżecie, służącego inwestorom jako miejsce rekreacji, optymalnie wykorzystujące walory otoczenia – mówi Roderyk Milik, prowadzący poznańskie biuro rmk.a. Działka, na której przewidziano budynek ma szerokie otwarcia widokowe, a topografia charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co znalazło odwzorowanie w bryle obiektu. Parter znajduje się na dwóch wysokościach, tak aby poziomy domu dopasować do przyległego terenu.

Czytaj też: Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland |

Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza. Pokój dzienny i główna sypialnia zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem. Specyficzna bryła domu jest wynikiem połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli znajdującej się na piętrze, z której rozpościera się widok na pasące się nieopodal owce. Poranne słońce, naturalny pejzaż, życie na zwolnionych obrotach – to wszystko oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku – zwraca uwagę architekt.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura

W bryle domu znalazło się również miejsce dla schowków na sprzęt ogrodniczy, rowery itp. Jeden z nich ma wysokość, która umożliwia przechowywanie desek SUP, dzięki którym można korzystać z uroków pobliskich jezior. Duże przeszklenia znajdują się w narożniku, z ekspozycją na przydomowy ogród, który podziwiać można także z tarasu wykończonego naturalnym deskowaniem. Konstrukcję obiektu zaprojektowano w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, a całość wykończono blachą trapezową w ciemnym kolorze. Dla kontrastu we wnętrzach dominować ma sklejka z drzew liściastych, odbijająca naturalne światło, którym wypełniony będzie dom.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura
Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box Vatn to po islandzku woda, ale i nazwa domku letniskowego, który z wody czerpie całą energię potrzebną do zasilania i ogrzewania. Dom na wodzie Vatn zaprojektowała Emilia Gabryjel z pracowni GameBox Architektura.
Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta Pracownia Snøhetta zaprojektowała typowy dom letniskowy, dostosowany do różnych warunków klimatycznych i terenowych. Projekt powstał na zamówienie firmy Rindalshytter, wiodącego producenta domów wypoczynkowych w Norwegii.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!