Architektura MuratorProjektyLetniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura

Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwiskoŁężeczki
Autorzyrmk.architektura
Powierzchnia użytkowa75.0 m²
Projekt (data)2021

Obiekt zaplanowano pośród malowniczych łąk wielkopolskich Łężeczek. Naszym zadaniem  było zaprojektowanie domu o racjonalnym budżecie, służącego inwestorom jako miejsce rekreacji, optymalnie wykorzystujące walory otoczenia – mówi Roderyk Milik, prowadzący poznańskie biuro rmk.architektura. Działka, na której przewidziano budynek ma szerokie otwarcia widokowe, a topografia charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co znalazło odwzorowanie w bryle obiektu. Parter znajduje się na dwóch wysokościach, tak aby poziomy domu dopasować do przyległego terenu.

Czytaj też: Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland |

Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza. Pokój dzienny i główna sypialnia zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem. Specyficzna bryła domu jest wynikiem połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli znajdującej się na piętrze, z której rozpościera się widok na pasące się nieopodal owce. Poranne słońce, naturalny pejzaż, życie na zwolnionych obrotach – to wszystko oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku – zwraca uwagę architekt.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura

W bryle domu znalazło się również miejsce dla schowków na sprzęt ogrodniczy, rowery itp. Jeden z nich ma wysokość, która umożliwia przechowywanie desek SUP, dzięki którym można korzystać z uroków pobliskich jezior. Duże przeszklenia znajdują się w narożniku, z ekspozycją na przydomowy ogród, który podziwiać można także z tarasu wykończonego naturalnym deskowaniem. Konstrukcję obiektu zaprojektowano w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, a całość wykończono blachą trapezową w ciemnym kolorze. Dla kontrastu we wnętrzach dominować ma sklejka z drzew liściastych, odbijająca naturalne światło, którym wypełniony będzie dom.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura
Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura
Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box Vatn to po islandzku woda, ale i nazwa domku letniskowego, który z wody czerpie całą energię potrzebną do zasilania i ogrzewania. Dom na wodzie Vatn zaprojektowała Emilia Gabryjel z pracowni GameBox Architektura.
Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta Pracownia Snøhetta zaprojektowała typowy dom letniskowy, dostosowany do różnych warunków klimatycznych i terenowych. Projekt powstał na zamówienie firmy Rindalshytter, wiodącego producenta domów wypoczynkowych w Norwegii.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.
Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci Dom RB23 projektanci skomponowali z trzech prostopadłościanów obłożonych klinkierowymi płytkami. Każda z brył mieści inną funkcję.