Architektura MuratorProjektyMasterplan dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Masterplan dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania Stoczni Cesarskiej. Zwyciężyło biuro Henning Larsen we współpracy z BBGK Architekci oraz A2P2.

Masterplan dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku
Z okien ponad połowy budynków mieszkalnych roztaczać się ma widok na wody Martwej Wisły. Jak zapowiadają inwestorzy, projekty poszczególnych obiektów będą wyłaniane w osobnych konkursach architektonicznych

Konkurs na projekt zagospodarowania 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku zorganizowały dwie belgijskie firmy deweloperskie, Re-Vive i Alides, które obecnie są właścicielami całego obszaru. Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło 16 biur. Ostatecznie do drugiego etapu zaproszono trzy: Henning Larsen z Danii, MVRDV z Holandii i Studio Paola Viganò z Włoch. Uczestnicy mieli zaproponować sposób na ochronę i ekspozycję najcenniejszych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz lokalizację nowych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu.

W jury oprócz przedstawicieli inwestorów znaleźli się Maximilian Mendel z REAS, Den Lackner z europejskiego oddziału firmy konsultingowej Athens oraz Eva Hagen z norweskiej kancelarii prawnej Hammervoll Pind. Zwycięska praca uzyskała też rekomendację specjalnie powołanej komisji ds. jakości, która stanowiła ciało doradcze dla jury. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Towarzystwa Urbanistów Polskich, Izby Architektów RP i Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Ostatecznie zwyciężyło biuro Henning Larsen we współpracy z BBGK Architekci oraz A2P2 architecture & planning. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania, najwięcej miejsca autorzy przewidzieli pod zabudowę mieszkaniową.

Miałaby mieć łącznie 298 tys. m2 powierzchni, przy czym gros lokali mieszkalnych znalazłoby się w wieżowcach usytuowanych po zewnętrznych stronach działki. Najwyższe miałyby 133 m, ale zaprojektowano je na niewielkich, kilkukondygnacyjnych podiach, by zachować ludzką skalę całego założenia i chronić przestrzenie publiczne przed wiatrem. Jak zapowiadają inwestorzy, będą to nie tylko luksusowe apartamenty. W planach są też mieszkania ze średniej i niższej półki. Większość przestrzeni biurowych i usługowo-handlowych zaplanowano z kolei w zaadaptowanych obiektach historycznych, miałyby odpowiednio 61,6 i 32,5 tys. m2 powierzchni.

Tagi:
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.