Architektura MuratorProjektyModa na zielone ściany. Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy

Moda na zielone ściany. Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy

W Bydgoszczy powstać ma nowy, najwyższy w mieście apartamentowiec Nordic Haven. Nowa inwestycja w Bydgoszczy realizowana jest według projektu warszawskiej pracowni architektonicznej Nizio Design International

Nordic Haven, marina. Autor: Nizio Design International
Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy, marina. Autor: Nizio Design International

Najwyższy w Bydgoszczy budynek mieszkalny liczyć ma 66 metrów wysokości. Nowa inwestycja powstaje w zabytkowej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Na brzegu Brdy zrealizowana ma zostać niewielka marina z pomostem.

Projekt budynku powstał z inspiracji spichlerzami, które są charakterystycznymi elementami architektonicznego krajobrazu Bydgoszczy. Chcieliśmy, żeby nie był to kolejny zwyczajny apartament, ale taki budynek, który swoją formą będzie korespondował z okolicą - podkreśla Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International, odpowiedzialnej za przygotowanie projektu.

Zielone ściany i dachy
Budynek wznosi się tarasowo w kierunku rzeki. Od strony ulicy wysokość apartamentowca to tylko cztery kondygnacje, kolejne bryły pietrzą się coraz wyżej, zapewniając naświetlenie mieszkań. Projekt przewiduje realizację zielonych ścian i dachów. W  wycięciach bryły powstać mają tarasy widokowe ozdobione drzewami, natomiast na najwyższej kondygnacji dostępny dla mieszkańców zielony dach. 

W budynku od czwartego do piętnastego piętra zaprojektowano 129 mieszkań o powierzchni od 35,45m kw do 278,71m kw.  Lokale usługowe i biurowe mieścić się będą na czterech pierwszych kondygnacjach naziemnych. Biura zaprojektowano jako przestrzeń typu open-space. Do części biurowej prowadzi osobny hol, zlokalizowany w zachodniej części budynku. Na parterze przewidziano miejsce dla lokali usługowych. Przeszklona elewacja wykończona będzie terakotą.

Planowany termin zakończenia inwestycji: ostatni kwartał 2015 roku

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku z pozwoleniem na budowę W miejscu dawnej piekarni na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku powstanie nowoczesny apartamentowiec według projektu sopockiej pracowni Roark Studio. Przy realizacji zostaną wykorzystane elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Rezydencja Łazienki Park w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego apartamentowca w pobliżu Łazienek Królewskich. Budynek zwieńczony efektowną, zieloną pergolą zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Apartamentowiec przy ul. Za Bramką w Poznaniu Na poznańskim Starym Mieście rozpoczęła się realizacja apartamentowca według projektu biura Litoborski+Marciniak.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Apartamentowiec w Rzeszowie Biuro MWM Architekci zaprezentowało projekt budynku, który mógłby stanąć obok Pałacu Lubomirskich, jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa.
Nowy obiekt w kompleksie Dune Resort w Mielnie Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego apartamentowca Dune Resort w Mielnie. Projekt budynku powstał w Studiu Architektonicznym Sietnicki.