Architektura MuratorProjektyModelowe osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie

Modelowe osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie

W konkursie na projekt osiedla Nowe Jeziorki zwyciężyły pracownie 22architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

jeziorki
Projekt pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego charakteryzuje się znacznym udziałem terenów zielonych w ogólnej przestrzeni osiedla

Konkurs na projekt osiedla na Nowych Jeziorkach w Warszawie to kolejne tego typu przedsięwzięcie zorganizowane przez Fundusz BGK Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus. Przed uczestnikami postawiono zadanie opracowania masterplanu dla 15-hektarowej działki położonej przy ul. Karczunkowskiej, na pograniczu Warszawy i Lesznowoli. W koncepcji należało przedstawić zespół budynków na ponad 3 tys. mieszkań, z uwzględnieniem potrzeb ludzi młodych, rodzin z dziećmi i osób starszych. Należało ponadto przewidzieć takie funkcje jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia lekarska czy miejsca lokalnej aktywności.

Jury pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka pierwsze miejsce przyznało ex aequo pracowniom 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Projekt pracowni 22Architekci doceniono ze względu na czytelną kompozycję urbanistyczną. W koncepcji umiejętnie pogodzono wymogi kształtowania przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej z potrzebami środowiska przyrodniczego. Zaplanowanie placu miejskiego wraz z parkiem centralnym może przyczynić się do społecznej integracji przyszłego osiedla. Z kolei projekt zaproponowany przez pracownię AMC – Andrzej M. Chołdzyński nawiązuje do koncepcji miasta ogrodu, charakteryzując się znacznym udziałem terenów zielonych – skwerów i parków – w ogólnej przestrzeni osiedla – uzasadniali sędziowie. Wyłonione w konkursie projekty mają stanowić wytyczne do przyszłego planu zagospodarowania całego obszaru.

Tagi:
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikacje wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP
Konkurs SARP Furmańska: nowa siedziba nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Składanie wniosków do 26 października.
Paweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020 Poznański skwer zaprojektowany przez Pawła Grobelnego został kolejny raz wyróżniony – tym razem w ramach DNA Paris Design Awards.
Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów Firma SunRoof zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Pula nagród wynosi 4000 euro.
Jump the Gap 2020 – specjalna pandemiczna edycja. 5 zwycięskich projektów Konkurs designu jumpthegap® ogłasza zwycięzców specjalnej edycji 2020 skoncentrowanej na nowych produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji pandemii w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej i jakości życia. Wszystkie projekty w konkursie jumpthegap® otrzymały nagrodę w wysokości 1000 EURO.
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.