Architektura MuratorProjektyMonopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej

Monopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej

Jeszcze w tym roku ruszy rewitalizacja i rozbudowa Monopolu Wódczanego w Łodzi. Dawna rozlewnia wódki zamieni się w nowoczesny kompleks biurowy, który uzupełnią funkcje usługowe i kulturalne. Projekt opracowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego.

Monopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej
Źródło: materiały prasowe

Monopol Wódczany w Łodzi to zespół ceglanych budynków z początku XX wieku, położony u zbiegu – alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego. Pod względem wielkości był trzecim po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego zakładem przemysłowym w mieście, a przez wiele lat również jednym z najważniejszych miejsc produkcji alkoholu w kraju. Największy rozkwit przypadł na koniec lat 70-tych, ale produkcja odbywała się aż do 2007 roku, kiedy zakłady zamknięto.

Jeszcze w tym roku na terenie kompleksu rozpocznie się realizacja dużej inwestycji firmy Virako. Projekt Monopolis przygotowała warszawska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. W zrewitalizowanym głównym gmachu dawnej rozlewni wódki oraz dwóch nowych budynkach powstaną przestrzenie biurowe o łącznej powierzchni 23 400 m2. Kolejne 7 tys. m2 znajdzie się w postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 i łącznie 16350 m2 w dwóch nowych gmachach M2 i M3. Uzupełnieniem funkcji biurowej będą restauracje i kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, a także galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole.

Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

Architekci zdecydowali się również na zagospodarowanie dotychczas niedostępnych piwnic. Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń – mówi Rafał Grzelewski.

Prace nad realizacją mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną biura w dawnym gmachu postindustrialnym. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, ma zostać oddany do użytku już w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Firma Virako planuje ich ukończenie odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

Tagi:
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.