Architektura MuratorProjektyMonopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej

Monopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej

Jeszcze w tym roku ruszy rewitalizacja i rozbudowa Monopolu Wódczanego w Łodzi. Dawna rozlewnia wódki zamieni się w nowoczesny kompleks biurowy, który uzupełnią funkcje usługowe i kulturalne. Projekt opracowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego.

Monopolis - nowe życie łódzkiej architektury przemysłowej
Źródło: materiały prasowe

Monopol Wódczany w Łodzi to zespół ceglanych budynków z początku XX wieku, położony u zbiegu – alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego. Pod względem wielkości był trzecim po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego zakładem przemysłowym w mieście, a przez wiele lat również jednym z najważniejszych miejsc produkcji alkoholu w kraju. Największy rozkwit przypadł na koniec lat 70-tych, ale produkcja odbywała się aż do 2007 roku, kiedy zakłady zamknięto.

Jeszcze w tym roku na terenie kompleksu rozpocznie się realizacja dużej inwestycji firmy Virako. Projekt Monopolis przygotowała warszawska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego. W zrewitalizowanym głównym gmachu dawnej rozlewni wódki oraz dwóch nowych budynkach powstaną przestrzenie biurowe o łącznej powierzchni 23 400 m2. Kolejne 7 tys. m2 znajdzie się w postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 i łącznie 16350 m2 w dwóch nowych gmachach M2 i M3. Uzupełnieniem funkcji biurowej będą restauracje i kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, a także galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole.

Monopolis to miejsce wyjątkowe. Ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność. Biurowy porządek będzie przenikać się z kulturą i aktywną rekreacją – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

Architekci zdecydowali się również na zagospodarowanie dotychczas niedostępnych piwnic. Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń – mówi Rafał Grzelewski.

Prace nad realizacją mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną biura w dawnym gmachu postindustrialnym. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, ma zostać oddany do użytku już w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Firma Virako planuje ich ukończenie odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

Tagi:
Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się Łódź Bezprecedensowe projekty rewitalizacyjne, pierwszy w Polsce woonerf i budowane prawie od podstaw Nowe Centrum. W ramach jubileuszu 25-lecia prezentujemy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Zobaczcie, jak w tym czasie zmieniła się Łódź.
Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi Historyczna część Łodzi to prawie 1400 hektarów wypełnionych kamienicami, pałacami, willami, parkami i zespołami fabrycznymi z XIX i początku XX stulecia. Ale w mieście wciąż jest też miejsce na współczesne realizacje, ukazujące jego potencjał i ambicje.