Muzeum Generała Maczka w Bredzie – znamy projekt pawilonu upamiętniającego 1. Polską Dywizję Pancerną

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Generała Maczka w Bredzie – Generaal Maczek Memorial, proj. Oomen Architects i Kinkorn

Muzeum Generała Maczka w Bredzie

2018-10-26 14:14

W Bredzie powstaje Muzeum Generała Maczka, którego dywizja wyzwoliła to holenderskie miasto w październiku 1944 roku. Za projekt pawilonu odpowiadają pracownie Oomen Architects i Kinkorn.

Historia bredzkiej placówki sięga lat 70., kiedy to kilku mieszkańców tego miasta rozpoczęło kolekcjonowanie pamiątek z czasów II wojny światowej. Ich szczególnym  zainteresowaniem cieszyło się wyzwolenie Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Z czasem utworzyli niewielkie prywatne muzeum, które mieściło się w domu jednego z założycieli. W roku 1981 powstała fundacja pod nazwą Muzeum Breda-Polska 1939-1945, która zajęła się organizowaniem wystawy poświęconej udziałowi Polaków w wyzwalaniu terenów Holandii Południowej. Ekspozycja początkowa mieściła się w jednej z lokalnych szkół, później przeniesiono ją na teren koszar im. Tripa van  Zoudtlanda. Od 2015 roku fundacja zabiegała o budowę stałej siedziby dla kolekcji. Udało się niedawno. Budynek według projektu Oomen Architects z Bredy i Kinkorn z Tilburga powstaje w sąsiedztwie polskiego cmentarza wojskowego, gdzie pochowani są żołnierze 1. dywizji pancernej i sam generał Maczek. 25 października prezes fundacji Frans Ruczynski oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski podpisali porozumienie o współpracy przy tworzeniu nowej wystawy stałej. Zadaniem strony holenderskiej jest realizacja i wyposażenie budynku, polskiej – przygotowanie scenariusza, pozyskanie materiałów archiwalnych i stworzenie fragmentu multimedialnej ekspozycji. Koncepcja architektoniczna zakłada budowę parterowego pawilonu o powierzchni ok. 500 m2 z otwartą przestrzenią podzieloną na część wystawienniczo-kinową i edukacyjną oraz salę refleksji. Muzeum ma zostać oddane do użytku już w przyszłym roku, w 75. rocznicę wyzwolenia Bredy.