Architektura MuratorProjektyMuzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Rozpoczęła się budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego. Projekt na podstawie koncepcji architektonicznej Radosława Kacprzaka i Krzysztofa Jaraczewskiego opracowało biuro PIG Architekci.

Rusza budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Kompleks muzealno-edukacyjny, dzięki uprzejmości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu zostanie udostępniony zwiedzającym w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego skład wejdzie część historyczna, obejmująca m.in. dworek Milusin oraz dom rodzinny Piłsudskich, a także zupełnie nowy budynek z wystawą narracyjną. W ramach inwestycji przeprowadzona zostanie modernizacja obiektów zabytkowych i rewaloryzacja zieleni na terenie założenia.

Aby nie zdominować wielkością dworku, większa część kubatury nowego muzeum zostanie ukryta pod ziemią, a część naziemna będzie wtopiona w zieleń – tłumaczy współautor koncepcji, a zarazem dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski. Powierzchnia użytkowa nowego budynku wyniesie ok. 5 tys. m2. W części podziemnej, oprócz wystawy stałej, znajdzie się strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne.

Siedziba muzeum Józefa Piłsudskiego, nowy budynek
Muzeum Józefa Piłsudskiego, nowy budynek od strony placu urządzonego nad podziemną salą wystawową. Wizualizacja: Platige Image

Nad ziemią powstaną dwie połączone ze sobą bryły o wysokości 12 metrów, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefę obsługi gości, restaurację oraz część biurową. Cały kompleks ma się stać rodzajem „parku kulturowego”, o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Równocześnie z realizacją nowej zabudowy trwają prace nad ostatecznym projektem wystawy stałej według konkursowego projektu konsorcjum firm: Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image. Na przestrzeni ok. 2 tys. m2 znajdzie się 6 galerii tematycznych odnoszących się do różnych okresów życia Józefa Piłsudskiego oraz pozostawionego przez niego dziedzictwa.

Zakończenie realizacji: 2018

Tagi:
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwiera się dla zwiedzających Historia zatoczyła koło. Blisko 100 lat temu żołnierze ofiarowali Piłsudskiemu dworek Milusin w Sulejówku. Dziś, dzięki determinacji rodziny marszałka, udostępniony zostanie tam społeczeństwu niezwykły kompleks muzealny. Przypominamy historię realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.
Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.
Muzeum nauki i techniki Binhai w Tiencin W jednym z największych portów na świecie powstało muzeum nauki i techniki według projektu biura Bernard Tschumi Architects. Projektanci starali się, aby obiekt formą nawiązywał do industrialnej historii miejsca, stąd wprowadzenie stożkowatych brył inspirowanych fabrycznymi kominami. Stożki są nie tylko jednym z ważniejszych elementów wyrazu architektonicznego budynku, ale stanowią również trzony konstrukcyjne, definiując podział przestrzeni, doświetlając ją oraz umożliwiając zwiedzanie wzdłuż umocowanych wspornikowo na ich wewnętrznych ścianach ramp – pisze Radosław Stach.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.