Architektura MuratorProjektyNajlepsza wizualizacja architektoniczna na świecie powstała w Bielsku-Białej

Najlepsza wizualizacja architektoniczna na świecie powstała w Bielsku-Białej

Architekt Bartosz Domiczek z Bielska-Białej zwyciężył w międzynarodowym konkursie na wizualizację architektoniczną. Projekt schroniska na wzgórzach Thórsmörk podkreśla relację między abstrakcyjną formą stworzoną przez człowieka a surowym krajobrazem Islandii.

Najlepsza wizualizacja architektoniczna na świecie powstała w Bielsku-Białej
Northern Wisps – schronisko na wzgórzach Thórsmörk na Islandii, proj. Bartosz Domiczek

Northern Wisps to projekt schroniska turystycznego zrealizowany na konkurs organizowany przez Ronena Bekermana, uznanego twórcę wizualizacji 3D i autora popularnego bloga na temat renederingów. Ten izraelski artysta od wielu lat buduje wokół swojej witryny społeczność związaną z przenoszeniem wizji architektów na atrakcyjne ilustracje. Organizuje też konkursy, w których uczestnicy próbują tworzyć nową jakość wizualizacji. Tematem tegorocznej edycji było zwizualizowanie kabin turystycznych w dowolnej lokalizacji. Regulamin nie narzucał żadnych ograniczeń. Obiekt mógł być zaprojektowany przez uczestników (tak jak w tym przypadku), ale dozwolone było również wykorzystanie istniejących obiektów.

Czytaj też: Wizualizacje 3D: przegląd programów do wizualizacji architektonicznej |

Bartosz Domiczek swój projekt usytuował na wzgórzach Thórsmörk na Islandii. Przemawiał za tym abstrakcyjny charakter krajobrazu o zróżnicowanych cechach geomorfologicznych i ubogiej, ale charakterystycznej florze. Od początku pracy nad projektem było oczywiste, że powinien on podkreślać relację między obiektem i otoczeniem. Chciałem zarysować ją poprzez dobitny, wielowarstwowy kontrast. Geometria i natura; ciemny bazalt i biel syntetycznej tkaniny. Forma z jednej strony wywodzi się od typowych konstrukcji namiotowych budowanych wokół ogniska, a z drugiej nawiązuje do takich koncepcji, jak czarny monolit z Odysei Kosmicznej: 2001 Kubricka, tj. obiektów, które jawią się jako obce poprzez swoją oderwaną od rzeczywistości, geometryczną konsekwencję. Oczywiście taka struktura popada w pewną funkcjonalną nieracjonalność, ale to właśnie zaleta wizualizacji, że możemy eksplorować obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu – tłumaczy autor.

Propozycja Polaka zdobyła pierwszą nagrodę i została nominowana do CGAwards w corocznym konkursie na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowanym przez portal cgarchitect.com. Jesienią będzie z kolei prezentowana na wystawie Wireframes w A+D Museum w Los Angeles. Ekspozycja ma pokazać rolę grafiki komputerowej w wizualizacji 3D.

Wizualizacje 3D: przegląd programów do wizualizacji architektonicznej Wizualizacje 3D należą dziś do podstawowych narzędzi komunikowania się architektów ze światem. Każdy autor chce pokazać swój projekt w jak najlepszym świetle. Współczesne technologie przychodzą mu z pomocą, oferując ogrom możliwości – wydruki 3D, animacje, wirtualne spacery, fotomontaże. Wszystko to mieści się w szeroko rozumianym pojęciu wizualizacji 3D. Michal Nowak, eksert wizualizacji architektnicznej i grafiki 3D, opisuje dla nas najlepsze programy do renderowania, przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych. Publikujemy krótki przegląd programów do architektonicznej wizualizacji 3D.
Najlepsza polska wizualizacja z kolejną międzynarodową nagrodą Cyfrowe wyobrażenie schroniska na wzgórzach Thórsmörk autorstwa architekta Bartosza Domiczka zdobyło jedną z głównych nagród w corocznym konkursie na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowanym przez portal cgarchitect.com [WIDEO]