Architektura MuratorProjektyNowa ekspozycja Muzeum Czartoryskich

Nowa ekspozycja Muzeum Czartoryskich

W konkursie na projekt nowej wystawy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zwyciężyła pracownia ART FM.

Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie
Sala Leonarda da Vinci. Ścianki działowe, gabloty i ławki w całym budynku zostaną obłożone wypolerowaną stalą, by stały się możliwie jak najmniej widoczne i nie konkurowały z cennymi eksponatami.

Po gruntownej przebudowie muzeum, zrealizowanej według opracowania Biura Projektów Lewicki Łatak, przyszła kolej na nową aranżację przestrzeni wystawowej. Dwuetapowy konkurs we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Uczestnicy mieli przygotować projekt wybranych pomieszczeń, m.in. sali Leonarda da Vinci z obrazem „Damy z gronostajem”, sali Wiktorii Wiedeńskiej, prezentującej eksponaty związane z bitwą pod Wiedniem, a także wnętrz muzealnej kawiarni, sklepu i szatni. Zbudowanie odpowiedniej relacji między tradycją a nowoczesnością stanowiło największe wyzwanie przy projektowaniu nowej ekspozycji – tłumaczą autorzy zwycięskiej pracy. Współczesne rozwiązania, takie jak multimedia, starali się wprowadzić w możliwie najmniej inwazyjny sposób, tak by pełniły jedynie rolę posiłkową, rozszerzając informacje o prezentowanych obiektach.

Zakończenie realizacji: 2019

Tagi:
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.