Architektura MuratorProjektyNowa siedziba Desy Unicum – Imagine Corner w Warszawie

Nowa siedziba Desy Unicum – Imagine Corner w Warszawie

Na skraju parku Ujazdowskiego, tuż obok ambasady Francji, powstanie nowa siedziba Desy Unicum. Projekt opracował Paweł Graliński z biura Arch Magic.

Imagine Corner w Warszawie
W zagłębieniu od strony ul. pięknej powstanie letni ogródek restauracji. Do głównego wejścia prowadzić ma przerzucona nad nim kładka. Il. materiały prasowe

Desa Unicum jest największą i najstarszą firmą zajmującą się obrotem dziełami sztuki w Polsce. Jej działalność sięga 1998 roku, kiedy doszło do połączenia warszawskiego oddziału sieci antykwariatów i galerii (Desa) z pierwszym polskim Domem Aukcyjnym Unicum. Obecnie główna siedziba firmy mieści się na ul. Marszałkowskiej 34/50, a jej galerie m.in. przy pl. Konstytucji i na Nowym Świecie. Nowy obiekt stanie na działce należącej niegdyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, w narożniku parku Ujazdowskiego, przy skrzyżowaniu ul. Pięknej i Johna Lennona. W nawiązaniu do twórczości patrona tej drugiej ulicy, inwestycję nazwano Imagine Corner. Będzie to przeszklony pawilon z pokrytym zielenią dachem.

Imagine Corner w Warszawie
Od strony parku ujazdowskiego pawilon będzie przypominał porośnięty zielenią pagórek. Jego projekt powstał w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Il. materiały prasowe

Na szklanej elewacji mają być eksponowane kopie dzieł sztuki, co pozwoli na jednoznaczne skojarzenie obiektu z jego funkcją. Na parterze, oprócz liczącej 600 m2 sali aukcyjnej, powstanie sala wystaw czasowych oraz księgarnia. Z kolei podziemna kondygnacja, gdzie zaplanowano m.in. kawiarnię i restaurację, od strony ul. Pięknej zostanie odsłonięta dzięki specjalnemu zagłębieniu. Do wnętrza budynku ma prowadzić przerzucona nad nim kładka ze szklanymi balustradami. Celem inwestycji jest nie tylko przeniesienie zbiorów Desa Unicum do większej i bardziej funkcjonalnej siedziby, ale też ożywienie przestrzeni zdominowanej przez placówki dyplomatyczne i rządowe. W planach jest również postawienie pomnika Beatlesa, którego pierwsze szkice wykonał przed śmiercią Wojciech Fangor – czytamy w informacji prasowej. Powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 3,2 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2017

Tagi:
Budowa siedziby Wydział Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.
Budynek Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW Budynek, mimo swej skali, jest bardzo przyjazny. Wtopił się w otoczenie, jakby tam stał od lat. Z zielonego dachu widać panoramę skarpy warszawskiej z zupełnie nowej perspektywy – o realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Dorota Sibińska.