Architektura MuratorProjektyNowe biurowce w zespole OFF Piotrkowska

Nowe biurowce w zespole OFF Piotrkowska

Na terenie dawnej fabryki Ramischa w Łodzi powstaną dwie nowe inwestycje biurowe – TEAL i SEPIA OFFICE. Projekt budynków opracowało konsorcjum biur NOW Włodzimierza Nowakowskiego i Andrzeja Owczarka oraz zw A Aleksandry Zdziechowskiej i Piotra Walerysiaka.

Nowe biurowce w zespole OFF Piotrkowska
Widok od strony ul. Roosevelta. Na pierwszym planie SEPIA OFFICE, za nim biurowiec TEAL

Fabryka bawełny przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 w Łodzi działała przez 101 lat nim ostatecznie w 1990 roku została zamknięta. Nieruchomość kupił deweloper Orange Property Group, planując początkowo adaptację zespołu na wielofunkcyjne centrum biurowo-handlowe. Z powodu kryzysu realizacja nie doszła jednak do skutku. W 2011 roku firma zmieniła strategię. Przestrzenie w zabytkowych zabudowaniach wynajęła młodym projektantom mody, grafikom, designerom i restauratorom, pozostawiając im pełną swobodę w aranżacji wnętrz. Nowi lokatorzy systematycznie zaczęli przekształcać teren fabryki w nowe centrum kultury alternatywnej i kreatywnego biznesu. Obecnie w obrębie zespołu Orange Property Group planuje dwie inwestycje biurowe. Na rogu ul. Piotrkowskiej i Roosevelta powstanie całkowicie nowy obiekt oferujący 378 m2 powierzchni usługowej w parterze oraz 2266 m2 biurowej na pięciu pozostałych kondygnacjach. Budynek wyposażony zostanie m.in. w szybkie windy, klimatyzację, inteligentne instalacje oraz parking ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Wprowadzając nową jakość w postindustrialne otoczenie, TEAL OFFICE pozostanie w harmonii z architekturą dawnej fabryki. Portyk w elewacji frontowej kontynuuje wielki porządek przylegającej fasady, a od wewnątrz fragment w grafitowej licówce nawiązuje do ceglanego sąsiedztwa – tłumaczy Andrzej Owczarek z pracowni NOW. Na biurowiec zaadaptowany zostanie także znajdujący się tuż obok XIX-wieczny magazyn. Na parterze funkcjonować będą pracownie projektowe i lokale gastronomiczne, które łącznie obejmą 352 m2. Kolejne cztery kondygnacje zajmą nowoczesne przestrzenie biurowe o łącznej powierzchni 1399 m2. W ramach inwestycji odrestaurowane zostaną wszystkie historyczne detale. Oryginalne drewniane stropy i żeliwne słupy podkreślą pofabryczny klimat wnętrz – mówi Piotr Walerysiak z zw A. Obiekt wyposażony zostanie m.in. w sieć światłowodów czy nowoczesne systemy bezpieczeństwa, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania SSW. Przyszłość OFF Piotrkowska Center widzimy jako dalszą ewolucję w stronę przemysłów kreatywnych – wyjaśnia architekt Michał Styś, dyrektor generalny OPG Property Professionals. Kreatywność to także otwarcie na nowe, dlatego poprzez powyższe projekty chcemy zaprosić na OFFa młode startupy i firmy IT rozwijające innowacyjne rozwiązania – podsumowuje. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2018 rok.

Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.