Architektura MuratorProjektyNowe przestrzenie publiczne dla Gdańska

Nowe przestrzenie publiczne dla Gdańska

Prezentujemy koncepcje rewitalizacji wybranych przestrzeni Gdańska przygotowane przez studentów tamtejszej ASP we współpracy ze stowarzyszenia FRAG.

Nowe przestrzenie publiczne dla Gdańska
Ul. Schopenhauera, proj. Sylwia Cyran i Marek Rzepnikowski

Przez ostatnie pół roku studenci z Pracowni Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku próbowali rozwiązać problemy kilku lokalizacji, m.in. placu Tadeusza Polaka, ulicy Schopenhauera, nabrzeża kanału Raduni na Osieku czy skweru im. Krzysztofa Kolbergera. W inicjatywie wzięli udział również lokalni aktywiści i przedsiębiorcy oraz członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. W efekcie powstało siedem opracowań studyjnych. Liczymy na to, że podjęte działania staną się przyczynkiem do debaty o zaniedbanych miejscach i katalizatorem ich rewitalizacji – mówi Jan Sikora, prowadzący Pracownię Przestrzeni Publicznej. Dla nas, jako stowarzyszenia na co dzień podejmującego tematy istotne z punktu widzenia jakości przestrzeni publicznej, największym osiągnięciem grupy studentów jest droga, jaką przeszli. Efekt końcowy, to nie dzieła prezentujące wybitne zdolności graficzne i mnogość unikatowych rozwiązań, a rzetelnie przeprowadzona praca z przestrzenią. Zrozumienie jej i jej użytkowników i wykorzystanie jej potencjału z wykorzystaniem subtelnych narządzi – dodaje architekt Marta Gibczyńska, wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. W najbliższym czasie planowane są wystawy prezentujące efekty prac, tymczasem część projektów można już obejrzeć na naszej stronie.

Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.