Architektura MuratorProjektyNowe Żerniki we Wrocławiu. Wyniki konkursu architektonicznego na projekt bazaru osiedla WuWA 2

Nowe Żerniki we Wrocławiu. Wyniki konkursu architektonicznego na projekt bazaru osiedla WuWA 2

Znamy wyniki wewętrznego, dwuetapowego konkursu architektonicznego na bazarek osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Zwycięski projekt przygotowało Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka (BASIS)

Nowe Żerniki we Wrocławiu, WuWA 2
Zwycięski projekt bazarku na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu, BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka
Nowe Żerniki we Wrocławiu - Plac targowy z bazaremWrocław, Polska
AutorzyBASIS, Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka
Zespół projektowy Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Maciej Marcinko, Aleksandra Omiotek, Justyna Breczko
InwestorMiasto Wrocław
Powierzchnia całkowita12000.0 m²
Projekt2013

Nowe Żerniki we Wrocławiu to modelowe osiedle, którego pomysłodawcy odwołują się ideowo do historycznej wystawy WuWA - laboratorium nowoczesnej architektury zorganizowanego w 1929 roku przez Deutscher Werkbund. Po niedawno rozstrzygniętym konkursie architektonicznym na kwartał zabudowy Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ogłoszono wyniki wewnętrznego konkursu na projekt placu targowego z bazarem, który powstanie według projektu BASIS, Biura Architektonicznego Sirojć i Szkółka.

Zgodnie ze zwycięską koncepcją bazarek na Nowych Żernikach ma być elastyczną strukturą pełniącą zarówno funkcje handlowe, jak i rekreacyjne. Otwartość na różnorodne wykorzystanie zapewniać ma brak stałych podziałów na stoiska, które zostaną zastąpione mobilnymi meblami. Projektowany mebel będzie w zależności od potrzeb użytkowników pełnić funkcję ławki, stolika, wózka do przewiezienia towarów lub miejsca ich prezentacji.

Koncepcja Nowych Żerników jako osiedla zielonego ma być odzwierciedlona w porośniętym pnącymi roślinami dachu nad wielofunkcyjnym placem. Projektanci chcą, aby stał się "piątą fasadą" bazaru, oglądaną z góry przez mieszkańców okolicznych budynków. Struktura dachu zostanie wykonana za pomocą masztów i odciągów pokrytych siatką ze stalowych linek pełniących funkcję stelażu i podpory dla roślinności. Autorzy projektu przewidzieli również inne rozwiązania ekologiczne - zbiorniki na wodę deszczową do mycia powierzchni placu i spłukiwania toalet oraz kolektory energii słonecznej.

W zadaszonej części placu znajdą się dwa pawilony - gospodarczy i administracyjny wraz z małym bistro o przeszklonej fasadzie, otwierającej się na strefę wejściową. Poza wspomnianym przeszkleniem wszystkie elewacje zaprojektowano jako pełne ściany, które będą wykorzystywane jako tablice do pisania. Pomiędzy pawilonami przewidziano miejsce na składowanie mobilnych mebli.

Projekt przewiduje również zagospodarowanie okolicznych przestrzeni publicznych w pasie terenu pomiędzy Trasą Targową a Domem Kultury, w których znajdzie się fontanna typu dry plaza, zadrzewiony skwer z instalacją przestrzenną do zabaw dla dzieci oraz obiekty małej architektury, na przykład stoły piknikowe. W całej strefie dostępny będzie szybki bezprzewodowy internet, a ładowanie urządzeń mobilnych umożliwią wyposażone w kolektory energii słonecznej słupy.

Projekt: 2013
Wielkość: 12000 m2
Inwestor: Miasto Wrocław
Zespół: Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Maciej Marcinko, Aleksandra Omiotek, Justyna Breczko

Pozostałe projekty bazaru na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu przygotowali: arch. Maciej Kowaluk, arch. Magdalena Paryna, arch. Marek Wiśniewski oraz pracownia architektoniczna KMA Kabarowski Misiura Architekci.

Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.