Architektura MuratorProjektyNowy Camelot? Studenci Politechniki Gdańskiej na 1. miejscu w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Nowy Camelot? Studenci Politechniki Gdańskiej na 1. miejscu w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Studenci wydziału architektury i urbanistyki Politechniki Gdańskiej otrzymali główną nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt zagospodarowania wzgórza Camelot  znanego z cyklu legend arturiańskich

Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski, studenci Politechniki Gdańskiej wygrali konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wzgórza, na którym mieścić się mogła legendarna siedziba króla Artura

Camelot; zamek króla Artura?
Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski, studenci Politechniki Gdańskiej wygrali konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wzgórza, na którym mieścić się mogła legendarna siedziba króla Artura – Camelot. Wzgórze, będące przedmiotem konkursu, znajduje się w niewielkiej, liczącej niespełna 300 mieszkańców miejscowości South Cadbury w Anglii. Choć Artur, jeśli kiedykolwiek istniał, żył na długo przed epoką wielkich zamków, na szczycie pagórka rzeczywiście istniała twierdza. Archeolodzy odkryli pozostałości osady otoczonej wałami ziemnymi, pierwotnie uzupełnionymi zapewne palisadą. 

Organizator konkursu, ARCHMedium z Barcelony w październiku 2012 roku zaprosił studentów do udziału w otwartym konkursie architektonicznym „Camelot Research & Visitors Center”. Uczestnicy konkursu architektonicznego zaprojektować mieli centrum rozrywki i badań, związanych z legendami cyklu arturiańskiego. Centrum gromadzić miałoby dokumenty, dzieła sztuki inspirowane postacią legendarnego władcy.
Zadanie konkursowe wymagało zaprojektowania budynku dla turystów, wraz z galeriami, sale wystawowymi pozwalającymi na prezentację multimedialnych materiałów. Konieczne było także zaprojektowanie pracowni dla badaczy oraz uzupełniających pomieszczeń, w tm biblioteki i magazynów.
Na konkurs nadesłano łącznie 343 projekty z całego świata. 58 prac zakwalifikowanych zostało do finału. Ostatecznie jury przyznało 3 równorzędne pierwsze miejsca oraz 5 wyróżnień. Laureaci z Polski otrzymali jedną z trzech równorzędnych nagród głównych. Ich praca zaprezentowana zostanie w Roca Gallery a także na wystawie w Architecture School of Barcelona.

Nagrodzona praca wyraźnie ingeruje w teren wzgórza, sięgając obszarów, na których odkryte zostały pozostałości osady.
Ideą naszego projektu było zaprojektowanie trzech okrągłych obiektów o średnicy 80 m znajdujących się od 5 do 12 m nad ziemią i połączenie ich rampami pełniącymi funkcję ścieżki dla spacerujących. Ścieżkę umieściliśmy w miejscu, w którym kiedyś znajdował się obronny wał ziemny
– mówi Kacper Radziszewski, jeden z autorów projektu.
Elewacje budynków wykonane miałyby być z kamienia wydobywanego z miejscowych złóż.

Więcej informacji o konkursie i pozostałe nagrodzone prace: http://en.archmedium.com/Concursos/End_CRVC/Results.php

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.