Architektura MuratorProjektyNowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach

W konkursie na projekt Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar zwyciężyła pra-cownia BDM Architekci.

Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach
Ze względu na rozległość całego terenu, przestrzeń dziedzińca została zoptymalizowana, by między poszczególnymi budynkami można było szybko przemieszczać się pieszo

Dwuetapowy konkurs Główny Urząd Miar zorganizował we współpracy z SARP-em. Na lokalizację zespołu wybrano północne zbocze góry Hałasa w Kielcach. Blisko 13-hektarową działkę na potrzeby inwestycji przekazały władze miasta. Jak informuje GUM, całe przedsięwzięcie, realizowane we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, ma na celu budowę bazy laboratoryjnej, która pozwoli Krajowej Instytucji Metrologicznej na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo- badawczych. Jury pod przewodnictwem Jacka Lenarta pierwszą nagrodę przyznało pracowni BDM Architekci z Warszawy. Według zwycięskiej koncepcji na strukturę funkcjonalną założenia składają się różnorodne strefy użytkowe, w tym m.in. strefa publiczna z placem i parkingiem przed kampusem oraz strefy o ściśle kontrolowanym dostępie, o charakterze uniwersyteckim i przemysłowym. Wszystkie rzuty, elewacje, przekroje, ciągi komunikacyjne oraz elementy zagospodarowania terenu oparto o siatkę ortogonalną o skoku 150 cm. Ten strukturalny korzeń projektowanej zabudowy obrazuje ludzką skłonność do porządkowania świata, mierzenia i ważenia. Ortogonalny i przewidywalny układ budynków zderza się z nieregularnością ukształtowania terenu, chaosem i ciągłymi zmianami zachodzącymi w naturze – tłumaczą autorzy. Budynki kampusu zostaną wykończone lokalnym kamieniem, a elementy, takie jak kładki, glify okienne i drzwiowe, powstaną głównie ze stali i szkła.

Zakończenie realizacji: 2023

Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach
Na lokalizację kampusu wybrano 13-hektarową działkę na zboczu góry Hałasa w Kielcach, w sąsiedztwie gmachów Starostwa Powiatowego i Izby Lekarskiej oraz zabudowy jednorodzinnej
Tagi:
Dworzec autobusowy Autorzy przebudowy nie zdecydowali się na maksymalną ochronę oryginalnych elementów dworca i pełen powrót do jego pierwotnych walorów czy też niezrealizowanych założeń. Zrezygnowali również z kształtowania nowych elementów w sposób dający iluzję, iż pochodzą z czasów, gdy obiekt powstawał.
Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.
Dworzec autobusowy w Kielcach Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca autobusowego w Kielcach było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.
Przebudowa Teatru Żeromskiego w Kielcach – rozmowa ze Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Dialog techniczny: Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach Główny Urząd Miar ogłosił „Dialog techniczny związany z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach”. Termin składania zgłoszeń upływa 18.06.2019r.
1M3 2019 – ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Kielecki odział SARP, Politechnika Świętokrzyska oraz Instytut Designu w Kielcach zapraszają do udziału w kolejnej edycji warsztatów 1M3. Tym razem uczestnicy odkrywać będą potencjał wikliny. Rejestracja tylko do 1 maja!