Architektura MuratorProjektyOsiedle Spacerowa w Krakowie

Osiedle Spacerowa w Krakowie

Biuro AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyło w konkursie na kolejne osiedle w ramach programu Miesz-kanie Plus.

Osiedle Spacerowa w Krakowie
Architekci przewidzieli też budynki biurowe, które miałyby być realizowane niezależnie, jako przedsięwzięcie czysto komercyjne. Obiekty te oddzielałyby osiedle od obwodnicy miasta

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez BGK Nieruchomości we współpracy z krakowskim SARP-em było opracowanie koncepcji osiedla na Klinach w południowej części miasta. Uczestnicy mieli przygotować ogólną wizję 18-hektarowego założenia oraz projekt zabudowy dla jego fragmentu, w rejonie ul. Spacerowej, Komuny Paryskiej i Małysiaka. Docelowo na działce ma powstać ok. tysiąca mieszkań, a także takie obiekty jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa czy punkty handlowo-usługowe. Na przestrzenie zielone przewidziano ponad 25% terenu. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali założenie o zróżnicowanym układzie ulic i traktów pieszo-rowerowych, a jednocześnie dużym udziale powierzchni biologicznie czynnej – ponad 64%. Przewidzieli też gradację wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od obiektów trzykondygnacyjnych, po lokalnie ośmiokondygnacyjne. Pomysł realizacji osiedla w tym miejscu budzi jednak w Krakowie duże kontrowersje. Mieszkańcy obawiają się nowych problemów komunikacyjnych i utrudnień w dostępie do infrastruktury społecznej. Krytykowana jest też sama idea zabudowy otwartego dotąd terenu, stanowiącego jeden z korytarzy przewietrzających miasto.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.