Architektura MuratorProjektyOsiedle Spacerowa w Krakowie

Osiedle Spacerowa w Krakowie

Biuro AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyło w konkursie na kolejne osiedle w ramach programu Miesz-kanie Plus.

Osiedle Spacerowa w Krakowie
Architekci przewidzieli też budynki biurowe, które miałyby być realizowane niezależnie, jako przedsięwzięcie czysto komercyjne. Obiekty te oddzielałyby osiedle od obwodnicy miasta

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez BGK Nieruchomości we współpracy z krakowskim SARP-em było opracowanie koncepcji osiedla na Klinach w południowej części miasta. Uczestnicy mieli przygotować ogólną wizję 18-hektarowego założenia oraz projekt zabudowy dla jego fragmentu, w rejonie ul. Spacerowej, Komuny Paryskiej i Małysiaka. Docelowo na działce ma powstać ok. tysiąca mieszkań, a także takie obiekty jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa czy punkty handlowo-usługowe. Na przestrzenie zielone przewidziano ponad 25% terenu. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali założenie o zróżnicowanym układzie ulic i traktów pieszo-rowerowych, a jednocześnie dużym udziale powierzchni biologicznie czynnej – ponad 64%. Przewidzieli też gradację wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od obiektów trzykondygnacyjnych, po lokalnie ośmiokondygnacyjne. Pomysł realizacji osiedla w tym miejscu budzi jednak w Krakowie duże kontrowersje. Mieszkańcy obawiają się nowych problemów komunikacyjnych i utrudnień w dostępie do infrastruktury społecznej. Krytykowana jest też sama idea zabudowy otwartego dotąd terenu, stanowiącego jeden z korytarzy przewietrzających miasto.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.