Architektura MuratorProjektyPark Żerański w Warszawie

Park Żerański w Warszawie

W konkursie na zagospodarowanie terenów zieleni nad Kanałem Żerańskim zwyciężyli Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk, Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Hubert Trammer i Natalia Trochonowicz.

Park Żerański w Warszawie
Na osi dawnego portu zaproponowano wieżę widokową w formie betonowego walca nawiązującego do przemysłowych silosów w sąsiedztwie

Konkurs na zagospodarowanie 14-hektarowego terenu nad Kanałem Żerańskim zorganizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było opracowanie ogólnej koncepcji założenia z podkreśleniem jego wartości przyrodniczych i naturalnego charakteru. Należało też uwzględnić ochronę walorów krajobrazowych parku i poprawę jego powiązań komunikacyjnych z otoczeniem, a jednocześnie nawiązać do industrialnej przeszłości okolicy i zaproponować zróżnicowane sposoby animowania wybranych przestrzeni. Spośród 22 prac nadesłanych na konkurs jury za najlepszą uznało tę przygotowaną przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Huberta Trammera i Natalię Trochonowicz. W nawiązaniu do działającego tu niegdyś portu, gdzie odbywał się przeładunek kruszyw na potrzeby Fabryki Elementów Budowlanych Faelbet, autorzy zaproponowali m.in. wprowadzenie wielkoformatowych elementów z fakturą płukanego betonu. Zaplanowali też zastąpienie części zwartych płytowych umocnień nabrzeża umocnieniem z gabionów wypełnionych gruzem z jego rozbiórki. Różnorodne części parku ma spajać użycie powtarzalnych elementów – prefabrykatów będących budulcem dla pawilonów, oraz indywidualnie projektowanych mebli – tłumaczą. Wzdłuż wody proponują budowę pomostów, a na osi portu – realizację wieży widokowej w formie betonowego walca.

Rozpoczęcie realizacji: 2020

Park Żerański w Warszawie
W ramach założenia powstaną trasy spacerowe i rowerowe, nowa plaża i pływające pomosty, a także cztery pawilony służące różnym aktywnościom
Tagi:
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.
Warszawa niezaistniała. II wydanie Premiera drugiego wydania książki Jarosława Trybusia o niezrealizowanych projektach urbanistycznych Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.