Architektura MuratorProjektyPawilon „Origami Expo”

Pawilon „Origami Expo”

Z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej w centrum miasta powstanie tymczasowy pawilon informacyjny. Autorem projektu jest architekt Tomasz Pytel.

Pawilon „Origami Expo”
Wizualizacja dzięki uprzejmości pracowni Archiwytwórnia

Licząca ok. 123 tys. mieszkańców Dąbrowa Górnicza w tym roku obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich. Z okazji jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń, z których większość odbędzie się podczas weekendu 18-21 sierpnia. Jedną z centralnych lokalizacji obchodów będzie pawilon o powierzchni 94 m2, który stanie na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia (socrealistycznym gmachem wzniesionym w latach 50-tych według koncepcji Zbigniewa Rzepeckiego).

Dynamiczna forma pawilonu o załamującym się w kilku miejscach dachu nawiązuje do kształtu, jaki miasto prezentuje na mapie. Różne odcienie zieleni współgrają z kolei z aplikacją na smartfony i tablety „Dąbrowa Górnicza dla Aktywnych”, która pozwala m.in. wyszukać informacje o mieście, wydarzeniach kulturalnych, dogodnych połączeniach komunikacji miejskiej itp. Obiekt będzie pełnić funkcję punktu informacyjnego oraz miejsca prezentacji ekspozycji poświęconej historii miasta. Tymczasowy pawilon pozostanie na placu do jesieni. Autorem projektu jest architekt Tomasz Pytel z pracowni Archiwytwórnia.

Tagi:
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenier Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.