Architektura MuratorProjektyPlac Wolności w Kielcach

Plac Wolności w Kielcach

Konkurs na nową aranżację placu Wolności w Kielcach wraz z budową pod jego płytą parkingu wygrała eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

Plac Wolności w Kielcach
Na placu znajdzie się między innymi sztuczna sadzawka i wbudowany w skarpę amfiteatr; il. dzięki uprzejmości EM4 Pracowni Architektury Brataniec

Zagospodarowanie przestrzeni największego kieleckiego placu ma być jednym z ostatnich elementów prowadzonej od lat rewitalizacji zabytkowego śródmieścia – obejmującej w szczególności modernizację i rozbudowę systemu przestrzeni publicznych oraz zmianę organizacji ruchu kołowego w jego obrębie. Konkurs zorganizował Miejski Zarząd Dróg w Kielcach we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.

Zwycięska praca zakłada m.in. podział placu na trzy czytelne strefy: reprezentacyjną, pozwalającą na organizację większych zgromadzeń i inscenizacji, rekreacyjną, z placem zabaw, sztuczną sadzawką oraz amfiteatrem wbudowanym w istniejącą skarpę, a także wypoczynkową z fontannami, ławkami, kładką i siłownią na wolnym powietrzu. Podziemny parking zaprojektowano jako dwupoziomowy w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej z oddzielnym zjazdem oraz wyjazdem. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie powierzchni dużych wykopów i zachowanie istniejącej zieleni oraz sieci – tłumaczą architekci.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2020

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.