Architektura MuratorProjektyPlaża miejska w Giżycku z międzyszkolną bazą sportów wodnych

Plaża miejska w Giżycku z międzyszkolną bazą sportów wodnych

Projekt architektów Małgorzaty Sadowskiej-Sobczyk, Stanisława Ignaciuka i Michał Lenczewski otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt plaży miejskiej w Giżycku z między szkolną bazą sportów wodnych. Architekci rozmieścili najważniejsze funkcje założenia przy pasażu biegnącym wzdłuż jeziora. Na całym terenie dominuje bujna zieleń, a proponowana zabudowa kojarzy się z architekturą portową i rekreacyjną.

Plaża miejska w Giżycku
I nagroda: Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Stanisław Ignaciuk, Michał Lenczewski

Obszar objęty konkursem ma powierzchnię około 143.000 m2 i rozciąga się pomiędzy jeziorem Niegocin od południa, Kanałem Giżyckim od zachodu, ulicą Kolejową od strony północnej oraz ulicą Pasaż Portowy od wschodu. Jest to teren, na którym obecnie znajduje się plaża miejska i port jachtowy. Projektantom zależało na widocznym i funkcjonalnym powiązaniu zarówno plaży z centrum Giżycka, jak i Kanału Giżyckiego z Pasażem Portowym.

Wynikiem tych założeń jest koncepcja, w której podstawowy układ urbanistyczny opiera się na trzech osiach - dwóch biegnących w kierunku północ-południe i jednej wschód-zachód, która jest zaprojektowana jako najważniejszy pasaż wzdłuż jeziora. Jest to zarówno oś widokowa, jak i miejsce spinające wszystkie podstawowe funkcje, które są dostępne z zaprojektowanych przy pasażu placów.

Plaża miejska w Giżycku
I nagroda: Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Stanisław Ignaciuk, Michał Lenczewski

Wzdłuż pasażu, po stronie miasta wszystkie najważniejsze budynki przeznaczone dla turystów i mieszkańców, takie jak: amfiteatr, budynek Żeglugi Mazurskiej, zespół zabudowy całorocznej dla obsługi turystyki oraz mieszkańców (gastronomia, handel itp.), budynek restauracyjny, budynek Międzyszkolnej Bazy Sportów wodnych i kapitanatu portu.

Po stronie jeziora znajduje się natomiast plaża z różnymi aktywnościami: hangar przywodny z zapleczem plaży miejskiej, hangar gospodarczy, kąpielisko z brodzikiem, port jachtowy. Pasaż więc z jednej strony łączy, a z drugiej dzieli obszar na przestrzeń związaną z wodą plażowo-portową i przestrzeń gastronomiczno-handlową z usytuowanym obok terenem aktywnej rekreacji.

Poszczególne strefy tworzyłą spójną całość, a jednocześnie zachowywują swoją odrębność. Na całym terenie oprócz plaży miejskiej i portu jachtowego dominuje bujna zieleń. Zabudowa ma być funkcjonalna, ekologiczna, wkomponowana w otoczenie a jednocześnie kojarzyć się z architekturą portową i rekreacyjną.

Dla uzyskania spójności całego założenia architekci zastosowali materiały o współgrającym kolorycie - drewno, beton i stal, które powtarzają się zarówno w architekturze, jak i w innych elementach projektu.

Wyniki konkursu na projekt plaży miejskiej w Giżycku z międzyszkolną bazą sportów wodnych:

I nagroda arch. Małgorzata Sadowska-Sobczyk – Józefów arch. Stanisław Ignaciuk - Warszawa arch. Michał Lenczewski – Warszawa
II nagroda INTERURBAN Łukasz Piankowski - Gdynia
III nagroda Pracownia Architektoniczna CHILIART - Giżycko arch. Karolina Czupryniak arch. Paweł Fiedczak arch. Mikołaj Nowakowski
Wyróżnienie WXCA sp. z o.o. - Warszawa
Wyróżnienie Dżus GK Architekci - Olsztyn
Wyróżnienie JRK 72 Jacek Krych Architekt - Gliwice

Zwycięska koncepcja będzie podstawą do wykonania dokumentacji projektowej w ramach zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Miastoszpeciciel - wyniki konkursu. Potwory w miejskiej przestrzeni Konkurs Stowarzyszenia Miasto Moje, a w Nim został zakończony. Internauci wybrali najbardziej rażące przykłady oszpecenia miejskiej przestrzeni nośnikami reklamowymi; niechlubny tytuł pierwszego polskiego Miastoszpeciciela otrzymał olsztyński Okrąglak
Rusza czwarta edycja konfrontacji Młodzi do Łodzi 2018! Zapraszamy architektów ≤ 40 27 marca 2018 rozpoczęła się rejestracja do udziału w czwartych ogólnopolskich konfrontacjach młodych architektów. Podczas tych spotkań młodzi architekci próbują odpowiedzieć na pytania do czego dążą i z jakimi problemami muszą się mierzyć. Zgłoś się już teraz!
Wyniki konkursu na najlepszy projekt elewacji z wykorzystaniem produktów z linii Ceresit Visage W ogłoszonym przez firmę Henkel konkursie Projekt VISAGE główną  nagrodę otrzymała pracownia RPM Architekci z Andrychowa
2013 Skyscrapers Competition. Projekty wieżowców przyszłości 15 stycznia upływa termin rejestracji w konkursie na projekt innowacyjnego wieżowca - eVolo 2013 design competition  
Przebudowa Malmi, stacji przesiadkowej w Helsinkach. Wyniki konkursu Do udziału w międzynarodowym konkursie Bullhorn 2012 zgłoszono 97 projektów, w których wykorzystany został włókno-cement; za najlepszy jury uznało pracę Papilio
Elektrociepłownia Fortum Zabrze. Wyniki konkursu W konkursie na opracowanie projektu koncepcyjnego reprezentacyjnej strefy wejściowej do zabytkowych obiektów Elektrociepłowni w Zabrzu zwyciężyła praca „Oranżeria Fortum”