Architektura MuratorProjektyPomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie

Pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie

Kolejny architekt doczekał się swojego pomnika w Warszawie. Po Stefanie Kuryłowiczu i Stanisławie Jankowskim przyszedł czas na upamiętnienie Jana Zachwatowicza. Figurę profesora zaprojektował krakowski rzeźbiarz Karol Badyna.

Pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie
Pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie, proj. Karol Badyna; il. dzięki uprzejmości ZTP

Budowa pomnika Jana Zachwatowicza to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które już w 2017 roku podjęło w tej sprawie stosowną uchwałę. Początkowo sugerowaliśmy ustawienie ławeczki z odwzorowaną postacią architekta, ale w trakcie uzgodnień instytucji zaangażowanych w realizację projektu oraz rodziny profesora ostatecznie podjęta została decyzja, by była to figura – zwrócona twarzą w kierunku Zamku Królewskiego i bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w których odbudowę Jan Zachwatowicz włożył najwięcej pracy i starań – mówi „A-m” Hanna Kusiak z TPW, przewodnicząca komitetu organizacyjnego przywracania pamięci o architekcie. Projekt opracował krakowski rzeźbiarz Karol Badyna, autor m.in. pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku czy odsłoniętego w ubiegłym roku monumentu Wojciecha Korfantego u zbiegu Alej Ujazdowskich i Agrykoli w Warszawie.

Koncepcja prezentuje Jana Zachwatowicza z okresu odbudowy Zamku. Postać kroczącego starszego mężczyzny w okularach, z lewą ręką w kieszeni płaszcza, zdaje się uchwycona podczas codziennego spaceru. Wizualizacje ukazują wysoką na 190 cm figurę z brązu usytuowaną przy placu Zamkowym, u wylotu traktu między murami obronnymi, który oficjalnie nazywa się Międzymurzem Piotra Biegańskiego. 20 października Rada Dzielnicy Śródmieście przyjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Jana Zachwatowicza w tym miejscu. Kolejny etap to głosowanie w Radzie Miasta. Za realizację odpowiada śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych, który przystąpi do prac zaraz po uzyskaniu wszystkich wymaganych opinii, decyzji i zgód – informuje Agnieszka Winek z Zespołu ds. Inżynieryjno-Budowlanych ZTP.

Rok Jana Zachwatowicza: pomnik, spacery i film

Rok 2020 obchodzony jest w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy jako Rok Jana Zachwatowicza (4 marca przypadła bowiem 120. rocznica urodzin architekta). Jubileusz włączony został do wydarzeń organizowanych z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO. W ramach przedsięwzięcia odbyło się m.in. 10 spacerów po miejscach związanych z Zachwatowiczem i wydano folder informujący o zasługach profesora dla odbudowy Warszawy. W  przygotowaniu jest jeszcze dokument realizowany we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Jak informuje Hanna Kusiak, większość zdjęć wykonano na terenie Politechniki Warszawskiej, gdzie Jan Zachwatowicz studiował, a potem był adiunktem i Kierownikiem Zakładu Architektury Polskiej. W archiwum uczelni znajduje się szereg pamiątek i prac profesora. W filmie architekta wspomina m.in. profesor Robert Kunkel, wieloletni pracownik naukowy zakładu – opowiada Kusiak. Dokument ma być gotowy na początku listopada. Będzie można go zobaczyć m.in. na facebookowych profilach DSH i TPW.

Jan Zachwatowicz (1900-1983)

Jan Zachwatowicz był architektem, historykiem sztuki i konserwatorem zabytków. Należał do twórców Biura Odbudowy Stolicy, bez którego zaangażowania nie istniałyby w dzisiejszym kształcie nie tylko warszawska starówka i Zamek Królewski, ale też wiele innych historycznych obiektów. W latach 1945-1957 profesor pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, był też nauczycielem akademickim i długoletnim kierownikiem Katedry i Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Jan Zachwatowicz jest także autorem międzynarodowego symbolu biało-błękitnej tarczy wykorzystywanej do oznaczania obiektów i miejsc zabytkowych w celu ochrony przed zniszczeniem.

Pomnik Jana Zachwatowicza: lokalizacja

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Monument Pamięci w Lesie Szpęgawskim autorstwa Katarzyny Ephraim Na terenie cmentarza w Lesie Szpęgawskim odsłonięto monument upamiętniający mieszkańców Pomorza zamordowanych tam przez hitlerowców na początku II wojny światowej. Przejmujący projekt w formie 150 betonowych słupów opracowała architektka Katarzyna Ephraim.
Pomnik Bitwy Warszawskiej: wyniki konkursu Konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku wygrała pracownia Nizio Design International. Monument upamiętniający jedną z najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej już wkrótce stanie na placu Na Rozdrożu w Warszawie.
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Projekt na 700-lecie wsi Kamień Towarzystwo Przyjaciół Kamienia – wsi w małopolskiej gminie Czernichów – zaprasza do udziału w konkursie na projekt upamiętniający 700-lecie lokacji miejscowości.
Konkurs na zagospodarowanie Kopca Powstania Warszawskiego Zarząd Zieleni m. st. Warszawy ogłosił konkurs realizacyjny na zagospodarowanie Kopca Powstania Warszawskiego.
Pomnik Ofiar Komunizmu w Ottawie Konkurs na projekt monumentu, który stanie w samym centrum kanadyjskiej stolicy, w sąsiedztwie najważniejszych instytucji państwowych, wygrali architekci Voytek Gorczynski, autor m.in. budynku ambasady Kanady w Warszawie, i Andrzej Pawlik oraz artysta Janusz Kapusta.