HQ

i

Autor: Archiwum Architektury

Pracownia Dedeco zaprojektuje kampus Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

2017-05-25 18:06

Rozstrzygnięto konkurs na projekt siedziby oraz kampusu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w podwarszawskich Regułach. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Dedeco.

Nagrodę przyznano za otwarty układ kompozycyjny całości założenia kampusu najpełniej odpowiadający założeniom Zamawiającego, adekwatny do charakteru Agencji wyraz architektoniczny i rozwiązania funkcjonalne głównych obiektów – czytamy w uzasadnieniu jury. II nagrodę w konkursie otrzymała pracownia JEMS Architekci, a trzecią biuro EMBEO Marcin Boniakowski.

Na terenie 168 075 m2 w podwarszawskich Regułach wzniesiony zostanie kompleks o łącznej powierzchni 66 tys. m2, w którego skład wejdą wejdą biurowiec (siedziba główna), centrum operacyjne, budynek rekreacyjno-socjalny, parkingi oraz budynki techniczne. W zwycięskim projekcie kluczową rolę odgrywają rozwiązania urbanistyczne. To nie architektura poszczególnych budynków ma w naszym projekcie tworzyć najwyższą wartość całego zamierzenia budowlanego, ale staranne kształtowanie przestrzeni pomiędzy zaproponowanymi budynkami – piszą autorzy projektu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zajmuje się m.in. kontrolą ruchu lotniczego. Tak odpowiedzialne zadanie wymaga od pracowników pełnej koncentracji. By zapewnić możliwość jak najbardziej efektywnego wypoczynku pomiędzy dyżurami, architekci położyli nacisk na przyjazną przestrzeń publiczną między budynkami. Są powierzchnie otwarte, kameralne, linearne, jest powietrze, oddech, odległość, które przenikają się z miejscami dedykowanymi kontaktom międzyludzkim i życiu publicznemu. Przywraca nam to poczucie wspólnoty po godzinach spędzonych często samotnie w pracy, całkowicie wypełnionych pełnymi skupienia zajęciami – piszą architekci. Odpoczynkowi i spędzaniu wolnego czasu służy też centrum rekreacyjne, na które składają się różnej wielkości budynki z wydzielające dziedzińce, atria i przejścia. Przestrzenie rekreacyjne zajmują też istotne miejsce w budynku biurowym, w którym będzie się mieścić główna siedziba agencji. Zaplanowaliśmy dwa główne dziedzińce „wewnątrz” oraz mniejsze, bardziej kameralne tarasy na dachach. To samo rozwiązanie świadomie wprowadziliśmy w budynku centrum operacyjnego o funkcji z natury zamkniętej i hermetycznej - wyjaśniają projektanci.

Autorzy projektu postawili na minimalistyczne rozwiązania architektoniczne, niewielką liczbę kondygnacji, która pozwoli na obniżenie kosztów realizacji oraz na sprzyjający międzyludzkim kontaktom ruch pieszy. Szczególną uwagę zwrócono także na aspekt bezpieczeństwa - projektowany obiekt ma zapewnić ochronę danych zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.