Architektura MuratorProjektyPracownia Przewrotu Kopernikańskiego: nowa inwestycja CNK na Powiślu

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: nowa inwestycja CNK na Powiślu

Znamy więcej szczegółów na temat rozbudowy Centrum Nauki Kopernik. Energooszczędny budynek o innowacyjnej fasadzie z nadmuchiwanych membran ma być gotowy w 2020 r.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
Widok nowej bryły z ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

Zapowiedziany latem zeszłego roku projekt wchodzi teraz w kolejną fazę. Centrum Przewrotu Kopernikańskiego będzie ośrodkiem badawczo-rozwojowym, poświęconym prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad procesami uczenia się (tzw. learning studies). Znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu, z którym będzie połączone podziemnym łącznikiem. "Nadmuchiwana" fasada to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na skalę krajową i druga ogółem w Polsce: przeszklona elewacja będzie otoczona warstwą wypełnionych powietrzem "poduszek". Specjalny system będzie je wypełnianiał powietrzem na bieżąco, jeżeli wewnątrz fasady spadnie ciśnienie.. Podwójna warstwa membran ETFE, zszytych brytami, będzie miała walory izolacyjne i akustyczne; materiał jest na tyle przejrzysty, aby zachować wizualny kontakt z otoczeniem. Innowacyjny system został wcześniej zastosowany na budynku Politechniki w Pradze oraz siedzibie firmy Unilever w Hamburgu.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
Zielony dach ma służyć za miejsce relaksu, ale znajdą się na nim także instalacje umożliwiające generowanie energii i wykorzystujące wodę deszczową

Budynek będzie korzystał z wielu energooszczędnych rozwiązań - na dachu znajdzie się farma fotowoltaiczna, ogród oraz kolektor wody deszczowej, natomiast oświetlenie wnętrza będzie się dynamicznie dostosowywać do nasłonecznienia. W środku mają znaleźć się między innymi laboratoria, przestrzenie badawcze, naukowe "showroomy" oraz inkubatory przedsiębiorczości. Przejrzystość fasady i wewnętrzne przeszklenia mają w architektoniczny sposób wyrazić ideę interdyscyplinarności. Nad projektem pracuje wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners, które ostatnio zdobyło także główną nagrodę w konkursie na nową siedzibę Małopolskiego Centrum Nauki.

Według inwestorów to pierwszy w Polsce budynek realizowany w całości w technologii BIM. (Przeczytaj: najnowocześniejsze narzędzia BIM) Korzyścią ma być nie tylko uniknięcie kolizji na etapie projektu i konstrukcji, ale także oszczędności na etapie użytkowania budynku. W przyszłym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych, natomiast na rok 2020 przewidziane jest zakończenie budowy.

BIM od podstaw – przewodnik w 8 krokach W świecie architektonicznym BIM stosowany jest już dość powszechnie. W raporcie „BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie” stosowanie BIM deklaruje 43% firm, co daje wzrost w wysokości 76% w porównaiu z rokiem 2015.
BIM – trendy i technologie. Rozwiązania Autodesk. BIM na dobre zadomowił się w biurach projektowych, doceniany jest także przez wykonawców, powoli buduje swoje miejsce w świadomości inwestorów. Wiele funkcjonalności związanych z BIM jest już dostępnych. Przyszedł czas na ich szersze zastosowanie w całym cyklu powstawania inwestycji. Jak wykorzystać w pełni potencjał modelowania informacji o budynku? Jak rozwiązania Autodesk wspierają ten proces?
Metodyka BIM: krok po kroku Na polskim rynku BIM dzieje się coraz więcej. William Gibson – autor znanej powieści „Neuromancer”– napisał: Przyszłość już nadeszła, jedynie nie jest jeszcze równomiernie porozkładana. Na razie nie przypomina to jeszcze gorączki złota (czy raczej gold rush, bo działania odnoszą się głównie do standardów angloamerykańskich), tym bardziej jednak należy zadbać o zachowanie pewnych reguł, z którymi technologia BIM jest nierozłącznie związana.
Vectorworks 2020 – najnowsza odsłona oprogramowania BIM i CAD. Jakie ma zalety Vectorworks 2020? 10 września swoją premierę miała najnowsza wersja oprogramowania BIM: Vectorworks 2020. Tłumaczymy, o jakie funkcje została wzbogacona i czym różni się od poprzedniej. Zalety Vectorworks 2020.
Nowe oblicze BIM 2019 – prelekcje i warsztaty! Lex Ransijn, Agron Derella, Dariusz Kasznia i Roberto Minnucci to tylko niektórzy eksperci technologii BIM, którzy wystąpią podczas listopadowej konferencji Nowe oblicze BIM 2019! „Architektura-murator” jest partnerem medialnym wydarzenia.
Energos – moduł kalkulacji energetycznych w Vectorworks (BIM 6D): jak optymalnie wykorzystać go w procesie projektowania Niskie zużycie mediów, zwłaszcza energii, to jedna z kluczowych cech budynku zrównoważonego. Moduł kalkulacji energetycznych Energos pozwala architektom znacząco usprawnić i skrócić przebieg prac projektowych.