Architektura MuratorProjektyPracownia Riegler Riewe Architekci zaprojektuje Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Pracownia Riegler Riewe Architekci zaprojektuje Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Pracownia Riegler Riewe Architekci otrzymała I nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Bulwaru Filafelfijskiego w Toruniu. Nagrodę przyznano za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności.

Projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu
Riegler Riewe Architekci, projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Źródło: www.torun.pl

Zadaniem uczestników było opracownie koncepcji zagospodarowania około 2 kilometrowego, reprezentacyjnego bulwaru nad Wisłą w Toruniu. Do konkursu zakwalifikowało się 69 pracowni w Polski i ze świata. W pierwszym etapie złożono 16 koncepcji, spośród których jury konkursu wybrało sześć pracowni:

- Atelier Loos van Vliet z Holandii
- Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. z Warszawy
- MD Polska Sp. z o.o. ze Szczecina
- Pracownia 44STO Marty Gocek z Gliwic
- Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic
- WXCA Sp. z o.o. z Warszawy

I nagrodę zdobyła pracownia Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic (polski oddział austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, znanej z projektu Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach). Jury doceniło projekt za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności.

Głównym czynnikiem formującym przestrzeń ma być zieleń o różnych stopniach wysokości - od krzewów i klombów wypełnionych kwiatami i pachnącymi roślinami leczniczymi po szeroki trawnik, która ma się stać miejscem aktywności i rekreacji mieszkańców. W kilku miejscach projektanci przewidzieli proste formy architektoniczne na przedłużeniu ulic starówki: schody z tarasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe oraz zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod funkcje gastronomiczne. Koncepcja zakłada też ograniczenie ruchu na bulwarze poprzez zwężenie jezdni i nadanie priorytetu dla ruchu pieszych i rowerzystów. Na plus za projektem przemawiało także to, że nie narusza linii brzegowej i nie przewiduje przebudowy nabrzeża, niedawno przez miasto wyremontowanego.- czytamy na stronie Urzędu Miasta Torunia www.torun.pl

Wszystkie finałowe prace były na wysokim poziomie, zostały przez nas przejrzane bardzo wnikliwie i nie byliśmy jednomyślni w ich ocenie - powiedział przewodniczący sądu konkursowego dr arch. Piotr Lewicki, architekt IARP, członek Oddziału SARP w Krakowie.

Prace budowlane rozpoczną się w 2017 roku.

O architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Roger Riewe, w Polsce najbardziej znany jako współautor nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Park rekreacyjno-wypoczynkowy w Jankowicach Pracownia Riegler Riewe Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji parku rekreacyjno-wypoczynkowego w Jankowicach. Zwycięski projekt przewiduje utworzenie czterech stref funkcjonalnych, w których znajdą się m.in. skate park, zadaszona scena oraz kameralne miejsca wypoczynku. Cały obszar otoczony zostanie pasem szybkiego ruchu do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach.
Dworzec w Goleniowie Dwuetapowy konkurs SARP na projekt dworca kolejowo-autobusowego wraz z centrum kultury w Goleniowe wygrało biuro Riegler Riewe Architekci.
Riegler Riewe projektują dworzec i dom kultury w Goleniowie Pracownia Riegler Riewe Architekten zdobyła I nagrodę w konkursie na projekt dworca kolejowo-autobusowego w Goleniowie, powiązanego z centrum kultury i aktywności lokalnej. Koncepcja przewiduje budowę nowych budynków o lapidarnej formie oraz rewitalizację istniejących obiektów - wieży ciśnień i tzw. Rampy.
Współczesna formuła muzeum - o Muzeum Śląskim w Katowicach Krzysztof Mycielski Nowy obiekt nie zagłusza pożądanej tu refleksji nad otoczeniem, skomplikowanymi korzeniami i przyszłością Górnego Śląska
Znikające muzeum. Roman Rutkowski o Muzeum Śląskim w Katowicach Nowe Muzeum Śląskie jest budynkiem odświeżającym intelektualnie, rozwiązanym w sposób daleki od jakichkolwiek standardów