Architektura MuratorProjektyProjekt Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu

Projekt Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu

I nagrodę w konkursie na projekt Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu otrzymała pracownia Piw-Paw Architekci. Autorzy zaproponowali wzniesienie reprezentacyjnego gmachu o gęstych, wertykalnych podziałach elewacji.

Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu
I nagroda w konkursie na projekt Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, projekt: Piw-Paw Architekci
Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu
Autorzypiw-paw architekci sp. z o.o.
Współpraca autorskaMarcin Piwoński, Robert Brodziński, Wojciech Matuszewski, Zofia Piwońska, Michał Chyła, Krzysztof Kozłowski

To już drugi projekt Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Pierwszy, opracowany przez pracownię Piotr Płaskowicki & Partnerzy, uznano za zbyt kosztowny w realizacji. W kolejnym konkursie, ogłoszonym na początku stycznia 2015 zwyciężyła koncepcja pracowni Piw-Paw Architekci. Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano pracowniom pracowni Bulanda Mucha Architekci oraz Brzozowski / Grabowiecki Architakci w zespole z pracownią Banaszewski Dembiński Architekci.

Autorzy zaproponowali wniesienie budynku w zabudowie pierzejowej, z wewnętrznym dziedzińcem. Takie rozwiązanie stanowi uzupełnienie wielkomiejskiej historycznej zabudowy pierzei ulic Wierzbięcice, Św. Jerzego i ulicy 28 czerwca 1956 r. i wpisuje się w układ urbanistyczny dzielnicy Wilda.

Zwycięska koncepcja przewiduje budowę reprezentacyjnego gmachu o wielkomiejskiej skali, otoczonego "woalem" wąskich filarów, które nadają elewacji lekkości. Wewnętrzny dziedziniec pomyślany został jako centrum szkoły i zielony skwer w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Sale koncertowa i kameralna zlokalizowano w miejscach odizolowanych od ulicznego hałasu.