Architektura MuratorProjektyPrzebudowa hali sportowej w Jaworznie

Przebudowa hali sportowej w Jaworznie

Konkurs na projekt przebudowy hali sportowo-widowiskowej w Jaworznie wygrało biuro Architektura i Sztuka.

Hala sportowa w Jaworznie
Hala sportowa w Jaworznie, proj.: Architektura i Sztuka, il.: dzięki uprzejmości pracowni

Koncepcję obiektu, wzorowanego na charakterystycznej bryle hali wystawowej projektu Jerzego Gottfrieda w chorzowskim parku Śląskim, opracowano w latach 80. Budynek zrealizowano jednak dopiero w 1995 roku. Choć był jednym z nowocześniejszych w regionie, z powodu licznych oszczędności jego forma nigdy nie miała tej finezji, co nazywana Kapeluszem hala Gottfrieda.

W 2014 roku władze Jaworzna postanowiły poprawić estetykę obiektu i zorganizowały konkurs na projekt nowej elewacji z uwzględnieniem standardów budownictwa niskoenergetycznego. Architekci mieli ponadto poprawić funkcjonalność hali oraz otaczającego ją terenu.

Zwycięska koncepcja zakłada wydobycie plastyczności pierwotnej konstrukcji m.in. poprzez podniesienie attyk i ukrycie widocznych dziś instalacji oraz obłożenie fasad niewielkimi płytkami włókno-cementowymi w kolorze białym, podkreślającymi krzywizny bryły. Elewacje boczne zostaną wykonane jako szklane ściany kurtynowe. W projekcie przewidziano też poprowadzenie kładki od pobliskiej ulicy do głównego wejścia.

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI: 2016

Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.