Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel
Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.

Zabytkowa kamienica przy ulicy Powiśle 10 w Krakowie powstała w 1900 roku w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego na Wawelu. Dziś jest własnością spółki Epol Holding, która planuje przebudowę obiektu na hotel. Projekt na jej zlecenie opracowało BXB Studio Bogusława Barnasia. Architekci przeprowadzili wnikliwą analizę historii budynku. Jak tłumaczą, kamienica powstała w ok. 1900 roku i wykończona była wówczas czerwoną cegłą, z którą skontrastowano białe sztukaterie. W roku 1930 została nadbudowana, w wyniku czego utraciła zdobienia, a cegłę pokrytą tynkiem.
Zdecydowaliśmy się przywrócić pierwotny blask i proporcje, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów. Rewitalizacja zakłada przywrócenie cegły i historycznych zdobień oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji – mówi Barnaś. Podkreśla jednak, że na przestrzeni lat zmienił się bezpośredni kontekst budynku. W sąsiedztwie powstały kamienice w zupełnie innej skali i stylach architektonicznych. Architekci zaplanowali więc nową nadbudowę. Dodają, że projektowana struktura powstanie z drewna klejonego CLT, co pozwoli zminimalizować obciążenia konstrukcyjne na historycznej substancji, a w warstwie formalnej przetwarzać będzie wątki typowo krakowskie. Podziały nadbudowy biorą swój początek z niższych kondygnacji, a linie okien płynnie przechodzą w kasetonowy drewniany strop. Poprzez miękką, nieco odchylającą się linię, która nawiązuje do konstrukcji gotyckich kopuł, uzyskujemy piękne przysłonięcie ścian szczytowych sąsiednich kamienic, jednocześnie minimalizujemy skalę i wysokość budynku oglądanego z perspektywy ulicy Powiśle – opowiada Barnaś.
Dach nadbudowy ma się stać ogólnodostępnym tarasem z atrakcyjnym widokiem na Wawel i przepływającą obok Wisłę, a w pełni przeszklony parter „ekspozycją muzealną”, ukazującą historyczne mury i stropy. Odsłaniając fasadę parteru, tworzymy nowy salon miejski, który połączy przestrzeń ulicy z komercyjnym wnętrzem kamienicy – wyjaśnia architekt. Powierzchnia użytkowa Krakowskiej Kamienicy po rozbudowie wyniesie 1400 m².
Kamienica Powiśle 10 przed i po przebudowie



Zobacz film o Krakowskiej Kamienicy
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!