Architektura MuratorProjektyPrzebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel

Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel

Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.

Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel
Krakowska Kamienica, proj. BXB Studio; il. Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Krakowska KamienicaKraków, ul. Powiśle 10
AutorzyBXB studio Bogusław Barnaś
Zespół projektowyarchitekci Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Monika Kalinowska, Aleksandra Gawron, Wojciech Buchta, Urszula Furmanik, Katarzyna Trzepałka, Magdalena Fuchs
InwestorEpol Holding
Powierzchnia użytkowa1400.0 m²
Projekt (data)2022

Zabytkowa kamienica przy ulicy Powiśle 10 w Krakowie powstała w 1900 roku w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego na Wawelu. Dziś jest własnością spółki Epol Holding, która planuje przebudowę obiektu na hotel. Projekt na jej zlecenie opracowało BXB Studio Bogusława Barnasia. Architekci przeprowadzili wnikliwą analizę historii budynku. Jak tłumaczą, kamienica powstała w ok. 1900 roku i wykończona była wówczas czerwoną cegłą, z którą skontrastowano białe sztukaterie. W roku 1930 została nadbudowana, w wyniku czego utraciła zdobienia, a cegłę pokrytą tynkiem.

Zdecydowaliśmy się przywrócić pierwotny blask i proporcje, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów. Rewitalizacja zakłada przywrócenie cegły i historycznych zdobień oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji – mówi Barnaś. Podkreśla jednak, że na przestrzeni lat zmienił się bezpośredni kontekst budynku. W sąsiedztwie powstały kamienice w zupełnie innej skali i stylach architektonicznych. Architekci zaplanowali więc nową nadbudowę. Dodają, że projektowana struktura powstanie z drewna klejonego CLT, co pozwoli zminimalizować obciążenia konstrukcyjne na historycznej substancji, a w warstwie formalnej przetwarzać będzie wątki typowo krakowskie. Podziały nadbudowy biorą swój początek z niższych kondygnacji, a linie okien płynnie przechodzą w kasetonowy drewniany strop. Poprzez miękką, nieco odchylającą się linię, która nawiązuje do konstrukcji gotyckich kopuł, uzyskujemy piękne przysłonięcie ścian szczytowych sąsiednich kamienic, jednocześnie minimalizujemy skalę i wysokość budynku oglądanego z perspektywy ulicy Powiśle – opowiada Barnaś.

Dach nadbudowy ma się stać ogólnodostępnym tarasem z atrakcyjnym widokiem na Wawel i przepływającą obok Wisłę, a w pełni przeszklony parter „ekspozycją muzealną”, ukazującą historyczne mury i stropy. Odsłaniając fasadę parteru, tworzymy nowy salon miejski, który połączy przestrzeń ulicy z komercyjnym wnętrzem kamienicy – wyjaśnia architekt. Powierzchnia użytkowa Krakowskiej Kamienicy po rozbudowie wyniesie 1400 m².

Kamienica Powiśle 10 przed i po przebudowie

Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel
Krakowska Kamienica, proj. BXB Studio; il. Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel
Krakowska Kamienica, proj. BXB Studio; il. Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel
Krakowska Kamienica, proj. BXB Studio; il. Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Zobacz film o Krakowskiej Kamienicy

Przebudowa zabytkowych kamienic przy Foksal 13/15 w Warszawie [GALERIA] Dobiega końca renowacja dwóch XIX-wiecznych kamienic przy Trakcie Królewskim według projektu pracowni ProArt i SUD Architectes. W budynkach znajdują się jedne z najdroższych apartamentów w stolicy. Za dwa z nich nabywca zapłacił ostatnio 17 mln zł!
Współczesna kamienica w Łowiczu W zabytkowym centrum Łowicza powstanie budynek według projektu pracowni Marek+Sikora Architektura. Od pierwszej chwili wiedzieliśmy, że nie chcemy tworzyć architektury historyzującej – mówi główny projektant.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.